Bitkisel kozmetik hakkında notlar…
Bitkisel kozmetik deyince aklınıza aktarlardan uçucu yağ olarak aldığınız esans yağlar geliyorsa maalesef yanlış, Uzman Biyolog Elif Polat aktarıyor...

Kozmetik ürünler deyince aklınıza sadece makyaj malzemesi, el kremi gelmesin. Saç bakımı ve cilt bakımı ürünleri, saç boyası, saç spreyi, saç jölesi, parfüm, makyaj fırçası, pudra ponponu, banyo tuzu, vücut yağ ve kremleri gibi pek çok ürün, kozmetik sınıfına girer. Bu konuya dair Uzman Biyolog Elif Polat’ın notları:

• Vücudun en geniş organı olan cilde uygulanan, temel amacı cildin temizlenmesi, görünümünün değiştirilmesi veya düzeltilmesi, vücut kokularının giderilmesi olan preparatlar kozmetik ürün olarak değerlendirilir. Sadece bitkisel kökenli olan bu bileşenlere de bitkisel kozmetik denir.

• Bitkisel kozmetik deyince aklınıza aktarlardan uçucu yağ olarak aldığınız esans yağlar geliyorsa maalesef yanlış.

• Çiçek, tohum, yaprak, kabuk, dal, köklerden elde edilen sabit ve uçucu yağlar kilolarca hatta tonlarca bitkiden elde edilir bu yüzden çok da ucuz ürünler değildir. Bu yüzden aktarda gördüğünüz esans yağlar uçucu yağ değil sabit yağ ile karıştırılmış uçucu yağlardır bu yüzden etkileri çok çok düşüktür. Ve direkt cilde uygulanması oldukça sakıncalıdır.

• Uçucu yağları nasıl kullanmalıyız? Her uçucu yağın maksimum dermal (cilde özgü) limiti vardır ve bunun aşılmaması gerekir. Sağlık Bakanlığı onaylı firmalar bunların denetimden geçer, bu yüzden her bulduğunuz uçucu yağı direkt cildinize uygulamamalısınız.

• Evde kendinizin yaptığı yumurtalı, kahveli maskeler cildinize düşündüğünüzden daha fazla zarar verip cildinizin pH’ını (kimyasal dengesini) bozabilir, içeriğinin temiz olduğundan emin olduğunuz ürünler kullanmalısınız.

• Gerçek bitkisel ürünler, içeriklerini tek tek yazmak zorundadırlar, lütfen aldığınız ürünün içeriğini inceleyin.

• İnternetten aldığınız ürünlerin orijinalliğini ve sağlık bakanlığı onayını görmek için telefonunuza ÜTS (Ürün takip sistemi) mobil uygulamasını indirin ve aldığınız ürün üzerindeki barkodu okutun, herhangi bir şey çıkmazsa eğer aldığınız ürün orijinal olmayabilir veya Sağlık Bakanlığı onayı almamış olabilir dikkat!

Görsel: Pngtree

İlgili haberler
'9-14 yaşındaki çocuklara HPV aşısı rahim ağzı kan...

HPV aşısı neden önemli? Rahim ağzı kanseri nasıl bir hastalık? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı D...

Her 5 kadından birinin sorunu: Miyomlar

Rahim ve çevresinde gelişen iyi huylu olan bu kitlelerin oluşum mekanizması net ortaya koyulamamış o...

Doğum kontrol haplarına gelen zamlar cinsel sağlık...

Doğum kontrol hapları son zamla 200 liraya dayandı. Milyonlarca kadının gebelikten korunmak, sağlık...