Umudu büyütmenin günüdür 8 Mart
Belki kış sert ve çetin geçiyor ama biliyoruz ki her kışın sonu bahardır. Hep beraber baharı kucaklayacak ve sorunlarımızın üstünden hep birlikte geleceğiz...

Kışı geride bırakmanın ve baharı kucaklamanın vaktidir 8 Mart. Pendik’in Esenyalı mahallesinde yaşayan biz kadınlar da birlikte hareket ederek, daha fazla kadına ulaşarak baharı kucaklayacağız. Taleplerimiz ortak, bu nedenle de her kadın, her ev mesken bize. Çaldığımız her kapıda, yoksulluğun katmerleşen yüzüyle karşılıyoruz. Krizle birlikte işsizliğin arttığını görüyoruz. Karşılaştığımız birçok kadın artık faturaları ödeyemediğini, kışı köyden gelen gıdalarla zar zor idare ettiğini söylüyor.

Bu nedenle 8 Mart’ta yan yana gelerek, örgütlenerek yaralarımıza merhem olmalıyız. Kadınlar olarak mücadele etmenin ve umudu büyütmenin günüdür 8 Mart.

“Krize, işsizliğe, eşitsizliğe karşı yan yana gelelim” sloganıyla Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği olarak altıncısını düzenleyeceğimiz şölen için kadın arkadaşlarımız mesailerinin ardından hem derneğimizde çalışmalar yürüttü, hem ev ziyaretleri yaptılar. Akşamları evlerinde onları bekleyen “sorumlulukları” varken, dışarı çıkmak oldukça zorken arkadaşlarımız işlerini bir önceki günden halledip, çocuklarını eşe dosta bıraktılar. Bu özverilerin sonucunda daha çok kadına ulaşarak, sorunlarına çözüm bulduk. Bu yıl özellikle Suriyeli kadınlarla çok fazla karşılaştık. Kapısını çaldığımız her on evin birinde Suriyeli kadınlarla buluştuk. Az çok bildikleri Türkçeleri ile bize yaşadıkları sorunları, çocuklarını ve işyerlerini anlattılar. Eşlerinin evde olduğunu kendilerinin ise çalışmak zorunda kaldığını anlattılar. Bizlerle karşılaştıklarında yüzlerinde mutluluğa şahit olduk bir de. Bizi eve davet edip ikramda bulunmak ve sohbet etmek istediler.

Böyle anlarda kendi kendime “işte bu kadınlar hayatı güzelleştirecek olan kadınlar” diyorum. Belki kış biraz sert ve çetin geçiyor, ama biliyoruz ki her kışın sonu bahardır. Hep beraber baharı kucaklayacak ve sorunlarımızın üstünden hep birlikte geleceğiz.

İlgili haberler
Gerçekleri bir bir haykıracağız

İktidar, kadının değiştirici ve dönüştürücü gücünü bildiğinden her türlü manipülasyonla haklarımızı...

Krizi sermayenin krizine çevirelim!

Dışarı gezmelerinden feragat edip ev ziyaretlerine giderken birbirine patates soğan alan kadınlar......

Dayanışma ve mücadeleye daha çok ihtiyacımız var

‘Zaten zor olan yaşamımıza bir de kriz eklendi. Eskisinden daha çok çalışıp daha az ihtiyacımızı kar...