Salgına karşı sözde değil gerçek önlemler alınsın
Bizler istiyoruz ki; gerçek anlamda önlemler alınsın, dünyayı etkisi altına alan koronavirüs fırsata dönüştürülüp rantçıların cepleri doldurulmasın.

Yaklaşık üç ay önce Çin’de ortaya çıkan yeni koronavirüs kısa süre içinde bütün dünyaya yayıldı ve bütün toplumların hayatını değiştirdi.

Dünyada eşitlik ve adalet ilkesi en son planda iken bu virüs zengin fakir, genç yaşlı ayrımı yapmaksızın herkese bulaşıyor, ancak virüse karşı alınan önlemlerde ve virüsle mücadelede yine bir sınıf ayrımı ne yazık ki ortaya çıkıyor.

Bütün dünyayı etkisi altına alan virüs Türkiye’nin de belası oldu. Hayatın her alanında önlemler konusunda geç kalan ülkemiz koronavirüsü önlemleri konusunda sınıfta kaldı.

Endişemiz virüsün merkez üssü olmamak adına...

Geç kalınarak alınan sözde önlemler ölü ve vaka sayısının önüne geçemiyor.

Sağlık dönüşümün etkileri de virüsle birlikte ortaya daha net çıkıyor, sağlık emekçileri canı pahasına hizmet verirken, vatandaşlara ‘Kendi kendinin önlemini al’dan öteye gidilmiyor. Şehirlerarası seyahatlere, toplu taşımaya sınırlar getirilirken işçi servisleri bu sınırlamalardan muaf tutuluyor. Yazlığı olanın yazlığına giderek, köyünde evi olanın köyüne giderek kendisini daha fazla koruyabileceğini düşünmek durumunda bırakılıyor vatandaşlar.

Fabrikalar açık işçiler çalışmaya devam ediyor. Esnaf işleri olmasa bile kepenklerini kapatamıyor. Zincir marketlerde gencecik insanların hayatlarını riske atmaya devam ediyorlar.

Fabrikalar kapanmadıkça, esnaf kepenk kapatmadıkça, işyerleri çalışmaya devam ettikçe toplu taşıma araçları kullanılacak ve bahse konu olan sosyal mesafelendirme maalesef olmayacak.

“Evinizden çıkmayın” deniliyor ama, evde kaldığımız süreçte gıda, temizlik malzemesi gibi çeşitli ihtiyaçlarımızın hangisi evlerde yeteri kadar bulunuyor. Her ay borçla dönen evlerde insanlar alışkanlıkları olan idareli yaşamı devam ettirmeye çalışıyor.

Karantina sürecinde ülkemizde kadın cinayetleri ve kadına yönelik şiddet de devam ediyor. Karantinanın uygulandığı 10 günlük süreçte 10 kadının hayatını kaybettiği yazılırken, televizyonlarda sözüm ona uzman olanlar bilimsellikten uzak yaklaşımlar sergiliyor.

Bizler istiyoruz ki; gerçek anlamda önlemler alınsın, dünyayı etkisi altına alan koronavirüs fırsata dönüştürülüp rantçıların cepleri doldurulmasın.

*Zorunlu alanlar dışında üretim geçici olarak durdurulsun, çalışanlara ücretli izin verilsin

*İşten atmalar yasaklansın

*Sağlık çalışanlarına yeterli ekipman sağlansın!

*Test imkanı yaygınlaştırılsın!

*Süreç şeffaf işlesin halk sürekli bilinçlendirilsin!İlgili haberler
Koronavirüs krizi neden kadınlara daha sert yansıy...

Hastalık nedeniyle ölüm oranlarının erkeklerde daha yüksek olduğu açıklansa da tüm dünyaya yayılan k...

Koronavirüse yakalanan Özlem Aktaş: Bende var ya d...

Fransa’da yaşayan Özlem Aktaş koronavirüse yakalandığını öğrendiğinden beri karantinada. Aktaş Ekmek...

Adin Oto Donanım İşçisi Hanife Bıyıklı koronavirüs...

Adin Oto Donanım işçisi Hanife Bıyıklı, koronavirüsten hayatını kaybetti. Bıyıklı’nın Covid-19 testi...