Mahallemiz için mücadelemiz devam edecek
Sultangazi Esentepe Mahallesi’nde yapılmak istenen talana karşı mücadele edenlerden biri olan Ayten, mahallede evleri gezerken karşılaştığı manzarayı Ekmek ve Gül’e anlattı.

Merhaba Ekmek ve Gül okurları;
Geçen ay mahallemizde yapılmak istenen kentsel dönüşüme karşı kadınlar olarak nasıl mücadele ettiğimizi, nasıl mahallemize sahip çıktığımızı anlatmıştım.
Bizler İstanbul’un orta yerinde resmen köy hayatı yaşıyoruz. Mahallemizde fakirliğin ne aşamada olduğunu yaptığımız ev ziyaretlerinde anladık. Her çaldığımız kapı açıldığında değişik manzaralarla karşılaşıyorduk. Gittiğimiz evlerde astım, koa ve akciğer hastası olanlar o kadar fazlaydı ki! İnsanların sağlığı taş ocaklarından dolayı ne hale gelmişti. Bir de her 10 evden mutlaka 1’inde bir engelli vardı.
Bu kadar zorluğun üstesinden gelmeye çalışansa yine kadınlardı. Küçük hayalleri vardı kadınların. Küçük bir evleri olsa yeterdi. Ancak kentsel dönüşüm o küçük hayallerini de alacaktı ellerinden.
Dernek kurduğumuzdan da bahsetmiştim yine önceki mektubumda. Dernekte en çok çalışan da yine kadınlar ve gençler oldu. Sultangazi Kent Savunması olarak sağlıklı yaşam hakkımızı gaspeden, doğayı ve çevreyi yok eden taş ocakları ve beton santrallerine karşı durmak için toplandık. Belediye yetkilileri kendi yetki sınırları içinde bulunan bu işletmecilerin çevreye ve insan sağlığına zarar veren faaliyetlerini durduracaklarını söylemelerine rağmen verdikleri sözleri yerine getirmediler. Biz ise kadını, erkeği, genci, çocuğu olarak mahallemize, çevremize, doğamıza ve kentimize sahip çıkmak için mücadelemize devam edeceğimizi söylüyoruz. Taş ocakları ve beton santralleri kalkana kadar da devam edecektir mücadelemiz.

İlgili haberler
Sarılıyor ve asla kıpırdamıyorlar. Ta ki ağaçları...

Hindistan’da kadınlar ormanlarına nasıl sahip çıktı? Kadınların egemen olduğu bu hareket su başların...

Kadınlar ve kentler

Bugün Dünya Şehircilik Günü. Kent yaşamının kadınları gözeterek düzenlenmesi, kent politikalarının k...

Esentepe Mahallesi kadınları kentsel dönüşüme karş...

Mahallelerinde kentsel dönüşüm başlayan kadınlar anlatıyor: Kentsel dönüşüme karşı şimdi en önde, ma...