Krizi fırsata çevirenler emekçileri düşünmüyor
Antalya’da yaşayan ve 20 yıldır kuaförlük yapan Nesrin Öztürk, ekonomik krizin üstüne bir de koronanın yaşamlarını, geçimlerini daha da zora soktuğunu yazdı.

Merhaba Ekmek ve Gül okurları. Ben kuaför dükkanı olan ve 20 yıldır kuaförlük yapan bir kadınım. Uzun zamandır yaşanan ekonomik krizi virüsle birlikte daha da derinden hisseder hale geldik. Krizle birlikte işlerde zaten düşüş vardı, virüsün gelmesiyle tamamen kesildi. Bizimle birlikte bütün zanaatkârlar, büyük küçük işletmeler de sıkıntı yaşıyor. Esnaflar krize karşı çözüm yolunu da ya çalışanlarına ücretsiz izin vererek ya da ya çıkışlarını vererek bulmaya çalışıyor. Bu durum ekonomik krizin boyutunu daha da ürkütücü hale getiriyor. Krizle birlikte krizden fayda sağlayanların da çoğalması ayrı kriz yaratıyor. Tükettiğimiz her şeye çok fazla zam geldi, alım gücümüz iyice düşmüş durumda.

Korona tehlikesi ile birlikte şu an yaşadığımız belirsizlik bizleri daha da korkutmaya başladı. Bu ekonomik kriz ortamında bir de kendi imkanlarımızla kendimizi ve işlerimizi sterilize etmeye çalışıyoruz. Belediyelerin sadece kamu kurumlarına yaptığı sterilize çalışmasını her işletmeye uygulaması gerekirken bizim gibi esnaflar vurgunculara teslim edilmiş durumda. Özel ilaç firmaları normalde verdikleri fiyatın 2-3 katını verir oldular salgın sonrası. Krizi fırsata çevirmiş oldular. Bu durumun acı tarafı, insanların ekonomik krizle birlikte nasıl da acımasız hale geldiğini görmek oluyor. Bu kötü koşullardan el birliğiyle çıkmanın yolu da hep birlikte ses çıkartmak olacaktır. Halkı, emekçileri değil sermayeyi düşünen bu iktidar karşısında hakkımızı aramaktan, ortak bir ses çıkarmaktan başka şansımız yok gibi gözüküyor.


İlgili haberler
İtalyan nineden korona önerileri: Ayrımcılık yapma...

İtalyan nine, YouTube’da yayınlanan videosunda koronavirüs önerilerini sıraladı: Unutmayın, koronavi...

GÜNÜN DİKKATİ: Korona krizi neden özellikle kadınl...

Karantina ya da yoğun önlem gerektiren günlerde evde artan hasta ve bakım işleri, ücretli bakım işle...

Çinli göçmen işçilerin sömürüsü virüsün yayılmasın...

‘Pronto Moda’ sömürü sistemine karşı etkili bir eylemde bulunmayan, en kötü şartlarda çalışan Çinli...