Seçim 2023
İZENERJİ işçisi yazdı: 6 Şubat’ta insanlar depremden evsiz kaldı, biz parasızlıktan
‘6 Şubat’ta insanlar depremden dolayı evsiz kalırken bizler de parasızlıktan evsiz kaldık. Bir an önce temel ihtiyaçlara ve kiralara yapılan zamlar durdurulmalı.’

Bizler eşit işe eşit ücret istiyoruz. İzmir Büyükşehir Belediye çalışanları içinde diğer şirketlerde çalışanların günlük yevmiyesi bizden daha yüksek. Ayrıca daha mart ayının ikramiyesini de alamadık.

Yapılan görüşmelerde taleplerimiz karşılanmadığı için binlerce işçi iş bıraktık. İşverenin verdiği teklif şu ekonomiye göre hiçbir şey. Gün içinde her şeye 2 kat zam geliyor, olacak şey değil. Bizlere yüzde 100 zam verse ne olacak? Ekonomi çöküşü durmuyor. Döviz gibi Türk parası; sanki dolar avro gibi zam da zam… Aldığım şu anki maaş bir ev kirasına yetmiyor. Kıyma 400 lira, evler 12 bin olursa bu maaş ancak sokaklarda hırsızlığı, gasp olaylarını artırır.

Bugün benim ev sahibim depremzede akrabasını getirecek evine ve evi boşaltmam gerekiyor. Ama benim aldığım maaş tutacağım evin kirasına yetmiyor. Ne yapacağımızı bilmiyoruz. İki öğrencisi olan kirada yaşayan bir aile nasıl yaşar ne yer ne içer? Hiç bilemiyorum…

6 Şubat’ta insanlar depremden dolayı evsiz kalırken bizler de parasızlıktan evsiz kaldık. Bir an önce temel ihtiyaçlara ve kiralara yapılan zamlar durdurulmalı, en düşük ücret yoksulluk sınırı üzerinde olmalıdır.

Fotoğraf: Eda Aktaş/Evrensel

İlgili haberler
Daha fazla yorulmamak için sesimizi Meclise de taş...

Sevda Karaca özelinde tüm emekten, özgürlüklerden, barıştan, kardeşlikten, renklerden, dillerden yan...

Haklarımız risk altında

Balçova Ekmek ve Gül Grubu’ndan kadınlar AKP iktidarının kadınların haklarını sürekli hedefe koyması...

Mücadele eden işçiler kazanacak, örgütlü mücadele...

Adana’da MarBit Konfeksiyon’da patronun fabrikayı kapatarak alacaklarını gasbetme girişimine karşı m...