Daha fazla yorulmamak için sesimizi Meclise de taşıyacağız
Sevda Karaca özelinde tüm emekten, özgürlüklerden, barıştan, kardeşlikten, renklerden, dillerden yana, meclise mücadele etmeye aday kız kardeşlerime açık mektup.

Kız kardeşlerim biz isyandayız, çünkü yorulduk. Mecliste kelli felli, cahil cühela adamların göbeklerini kaşıyarak biz kadınların aleyhine olan yasaları onaylamak için el kaldırmalarını izlemekten yorulduk. Kadının bedeni, giysisi, sosyal yaşamı üzerinden politikalar yapılmasından yorulduk. Üç beş insanın bulunduğu toplumlara bile hitap etmekten aciz, kaba kuvvetle var olmaya çalışan zavallı adamların mecliste parmak sallamalarından, tehditlerinden yorulduk. Dillerinden, bağırmalarından, ses tonlarından, küfürlerinden, hakaretlerinden, hadleri olmadığı halde kadın üzerine söylevlerini duymaktan yorulduk. Haklarımızın kısıtlanmasından, pazarlık konusu yapılmasından yorulduk. Okulları terk etmek zorunda kalan kız çocuklarının sürekli yükselen oranını okumaktan yorulduk. Tacizden, tecavüzden, kadın cinayetlerinden, ölmekten, evlilik yaşının düşürülmesinden, çocuk yaşta evliliklerden yorulduk.

Hayat pahalılığından, iki yakasını bir araya getiremeyen anaların feryat figanını duymaktan yorulduk. Geç saatlerde pazar artıklarını toplamaktan, marketlerde et, süt reyonlarına yaklaşamamaktan yorulduk. Çocuklarımızın beslenme çantasına kuru ekmek koymaktan yorulduk. Eğitimdeki fırsat eşitsizliğinden yorulduk. Çaresizlikten gençlerimizin yurt dışına gidişlerini izlemekten yorulduk. Sayamayacağımız milyonlarca erk zorbasının varlığından yorulduk… Biliyorum şimdi görev bizde. Sayılı günler kaldı, atmalıyız yorgunluğu, yılgınlığı bir kenara. Sayılarınızı artırarak göndermeliyiz sizi meclise.

Sevgili Sevda ve mecliste mücadeleye aday kız kardeşlerim, bizler her doğan günü emek ve göz yaşlarıyla ilmik ilmik yeniden ören milyonlarca kadınlar olarak sizi mecliste göreceğimiz günü sabırsızlıkla bekliyoruz. İnanıyoruz ve biliyoruz ki sizler bizim taleplerimiz, beklentilerimizle meclisteki sesimiz olacaksınız.  İstanbul Sözleşmesi’nde yeniden bir an önce imzamızın olmasında sizin katkılarınız olacak. Ekmeğin yanı sıra gül talebimiz de mecliste yankılanacak. Yardımlaşma, dayanışma ve kız kardeşlik köprüsünün en ücra köşelerde bile duyulmasında sesimiz, soluğumuz olacaksınız. Bizler de sokakta, işyerinde, evde, yaşamın her alanında güç olmaya devam edeceğiz. Asla mecliste yalnız olmayacaksınız. Yolun açık olsun Sevda Karaca. Yolunuz açık olsun kız kardeşlerim.

Fotoğraf: Onur Kavak/Ekmek ve Gül

İlgili haberler
Kadınların kürsüsünün bir ayağı Meclise, Meclis ka...

İşçi emekçi kadınların sesini yükseltmek, eşit, özgür, barış içinde, güvenceli bir hayatı kurmak içi...

Kadınların seçim gündemi: Eşit hakların sağlandığı...

Kadınlar 14 Mayıs seçimlerini konuşurken nasıl bir ülkede yaşamak istediklerini, bir cumhurbaşkanınd...

Arkadaşımızın cenazesine gidebilmek için bile müca...

İş arkadaşlarını trafik kazasında kaybeden işçiler, arkadaşlarının cenazesine gitmek istediklerinde...