Hikayem, ataması yapılmayan tüm öğretmenlerin hikayesi
Resim öğretmenliği okuyup, mezun olduktan sonra binbir emekle KPSS’ye hazırlanan, Şırnak’a atanan, ev tutup düzenini ayarladıktan sonra ataması iptal edilen bir öğretmenin söyleyecek sözü var.

Ben resim yapmayı çok seven biriyim. Ta lisedeyken hayalim resim yapmak, sanatla uğraşmaktı. Daha sonra ülkenin acı gerçekleriyle tanıştım. Bir de eğitim fakültesinde okuyorsun hayat seni mecburen KPSS yoluna düşürüyor. Okulun son senesi dershaneye gittim. Derken işe girmem gerekti o yüzden dershaneyi bıraktım. Bir kreşte iş buldum bir süre sonra kreş özelleşti, özelleşince beni bir ayda işten çıkarttılar. “Ben öğretmenim KPSS’ye hazırlanayım” dedim ve inanılmaz bir emek ve para harcadım. Sınavım da çok güzel geçti. Tam “Rahat ettim” dedim, birden bire sözleşmeli öğretmenlik çıktı. Mülakat dediler. Onu da kabullendim. “Tamam” dedim. Tabii aradan bu süre zarfında yaklaşık bir sene geçti. Bu sırada özel bir kurumla anlaştım resim öğretmeni olarak, o zaman da atama geldi Şırnak’a. Mutluluktan havalara uçtum. Özel kuruma mı bakarım atladım gittim Şırnak’a. Ev tuttum, eşya aldım, internet aboneliğimi bile açtırdım hâlâ faturasını ödüyorum. Okul açılacak bekliyoruz, ama benim atamam iptal edildi. Ne olduğunu bilmiyoruz. İlk başta komisyon kararı dediler. İtiraz dilekçesi yazdım, çünkü hiçbir şeyim yok atamamın iptal edilmesi için. Daha sonra dilekçeme de olumsuz cevap geldi. 48/a-5 maddesine dayandırdılar. Madde çok geniş. Açıklama yapmamak için bu maddeyle cevap verdiklerini düşünüyorum ben. Daha sonra döndüm Denizli’ye. Dava açtım yaklaşık 6, 7 aydır atamamın neden iptal olduğunu öğrenmeye çalışıyorum. Davada gelişme olmuyor.

VASIFSIZ BİR İŞ İÇİN BİLE ARANAN VASIF: ÜNİVERSİTE MEZUNU OLMAK
Atamam iptal olunca kendime başka işler aradım. Bi parfüm mağazasında çalıştım. Gece 1 buçuğa kadar çalıştım mesela orada. Parfümcünün karşısında özel bir okulun resim sergisi vardı. O gün çok kötü hissettim. Ben resim öğretmeniyim karşımda bir resim sergisi var, ben parfümcüde çalışıyorum. Sonra başka bir yerle görüştüm. Ofis sekreterliği yapacaktım. Çay dağıtmasından tutun yer silmesine kadar. Oraya benden önce başvuran da fen bilgisi öğretmeniymiş, muhtemelen o da atanamayan, benimle aynı kaderi paylaşan başka birisi. Her başvuru yaptığım yer deneyim arıyor. Vasıfsız bir işte çalışman için bile eğitim fakültesinden mezun olmanı bekliyorlar. Benim dönemimde 400-500 kişilik ataması iptal edilen öğretmen vardı. Şu an en büyük hayalim Şırnak’a gitmek. O okulda öğretmenlik yapmak. Kim Şırnak’a gitmek ister, ben istiyorum. Oradaki öğrencileri de çok sevdim. Onların bana benim onlara ihtiyacımız var.

Merve’ye çok üzüldüm. Bu şartlarda ruhsal bunalıma düşebilir insan. Önce üniversite sınavı sonra üniversite, KPSS, mülakat, güvenlik soruşturması... bitmiyor bir türlü. Umutsuzluğa kapılıyorsun dönem dönem. Öğretmenlerin düştüğü durum gerçekten ülkemizde içler acısı. Ben kadınlar mutlaka çalışması gerektiğini düşünüyorum. Ancak özel sektöre bizleri mahkum edenler özel sektörde de nitelikli iş imkanı sunmuyorlar. Ülkede adalet varsa şayet ben ve benimle aynı kaderi paylaşanlar er ya da geç kazanacaktır.


İlgili haberler
Dört tarafı baskıyla örülü ‘ataması yapılmayan öğ...

Toplum ve aile baskısı ile ‘özgürlük’ kavramının anlamına uzak yaşadığını ifade eden, ataması yapılm...

Ellerim koli tutmasın, kalem tutsun istiyorum, çün...

Kendim için bir şey istemiyorum. Mesleğini icra edemeyen tüm meslektaşlarım için kadrolu, güvenceli...

GÜNÜN RAKAMI: Kadın işsizliği yükseliyor

DİSK-AR, Türkiye İstatistik Kurumunun 10.4 olarak açıkladığı Aralık 2017 dönemi işsizlik rakamlarını...