Evimde yiyecek hiçbir şey yok, kafamda 'aileme yük müyüm?' sorusu
‘Beslenme çantasında bayat simit var’ haberinde yer alan öğrencilerden biri de benim. Bugün sizlere hayatımın en zor ve göze çarpan gerçeklerinden birini anlatacağım.

Herkese merhaba, ben Kocaeli'nin Körfez ilçesinde yaşıyorum. Dün Evrensel Gazetesi’nin manşetinde yer alan ‘Beslenme çantasında bayat simit var’ başlıklı haberdeki öğrencilerden biri de benim, 11. sınıf öğrencisiyim.

Bugün sizlere aslında her okul açıldığında gerçekleşen fakat son birkaç yıldır şiddetlenerek etkisini gösteren hayatımın en zor ve göze çarpan gerçeklerinden birini anlatacağım.

Dediğim gibi 11. sınıf öğrencisiyim; önümde beni, ailemi, tüm geleceğimi etkileyecek ve hayatıma yön verecek olan üniversite sınavı var. Bunun temposuyla baş etmeye çalışırken aynı zamanda hayatın acı, soğuk ve bir o kadar da çarpıcı gerçekleriyle karşı karşıya kalmak hiç de iç açıcı bir durum değil maalesef...

Bu sene okula başlarken kafamda tek bir soru işareti vardı. Aslında cevabını bildiğim tek bir soru... "Bu sene ihtiyaçlar ne olacak?" Evimde yiyecek hiçbir şey yokken en doğal hakkım olan eğitimim, kafamda "aileme yük müyüm?" sorusunu oluşturdu. Peki.. Yapacak bir şey yoktu. Yaz dönemi zaten belediyenin kursuna gitmiştim. Oranın sınavına girip dershaneye ihtiyaç duymamak için. Şimdi de bir yolunu bulmalıydim ki eğer bulamazsam diğer arkadaşlarımdan geri kalacaktım. Ben bir şekilde halledebilirdim ya diğer kardeşlerim onların hayalleri... Hayır olamazdı. Geçen seneden kalan defterlerimi bir süre idare etmeleri için kardeşlerime verdim. Annem ne kadar belediye, yardım kuruluşu, dernek varsa hepsinin kapısını çaldı. Üstelik bunu insanlar dışarı çıkamazken o sıcakta yürüyerek yaptı. Fakat bir sonuç alamadı. Ve nihayet okullar açıldı. Sıkıntılar büyüdü, büyüdükçe büyüdü.  Yol parası, yemek, kırtasiye ve 3 öğrenciyle ne yapacağını bilemeyen çalışamayan çaresiz bir baba... Ne yaparım diye düşünürken liste daha da uzadı. Ayrıca sınava hazırlandığım için kaynak kitap gerekiyor. Evet MEB'in kaynak kitap vereceği söyleniyor fakat asla yeterli değil. Rakiplerim her kaynaktan soru çözerken ben onlara karşı bir kalem bile alamıyorum. Devlet okulu ama şartlar eşit değil...

Tam da böyle bir zamanda Evrensel gazetesi bir haber yaptı. Bu haber farklı haber bültenlerinde yayınlandı. İzmit Belediyesi bugün bizi aradı ve 3 tane çanta getirdiler. İçinde tam olarak karşılamasa da ihtiyaçların bir kısmını karşılayacak eşyalar getirildi. Teşekkür ederiz. Tabiki bu kalıcı bir çözüm değil çünkü bu sürekli olan ve olmaya da devam edecek. Sadece ben değil aynı durumda olan birçok arkadaşım var.

Umarım yapılan haberlere bakılıp geçilmek yerine okunur ve nasıl çözüm bulunabilineceği düşünülür. Devlet okulunda özel okul masrafı ödemek bizim sorumluluğumuz değil.

Fotoğraf: DHA

İlgili haberler
Sağlıklı beslenme eğitim için zorunlu: Bornova'da...

ÖVDER İzmir Şube Başkanı Behram Kaya ve BORKAD Başkanı Zeynep Reyşen her okula 1 öğün sağlıklı ücret...

Beslenme çantasında ıslatılmış bayat simit var

Artan yoksulluk gelişim çağındaki çocukları vuruyor. Fırınların ücretsiz verdiği bayat, taşlaşmış si...

‘Ekmek arası ekmek’ten beslenme mi olur?

Hayatımız hep bir şeylerden kısmakla geçti, artık çocuklarımızın beslenmesinden de kısmak zorunda ka...