Esra Gövem’i unutmadık!
Üç yıl önce bugün eski eşi tarafından koruma kararına rağmen öldürüldü Esra Gövem. Gövem ailesinin adalet mücadelesinde onların yanında olanlardan biri de Körfez Bağımsız Kadın Dayanışmasıydı.

Esra, tam üç yıl önce bugün aramızdan kopartıldı. Geride küçücük bebeği Efsa’yı bırakarak. Edremit’te yaşayan Esra daha ömrünün baharında 24 yaşında genç bir kadındı. Ne kızına doymuştu ne de gençliğine. Tek suçu kocasından boşanmış olmasıydı. Boşanan, boşanmak isteyen çoğu kadın gibi Esra da kocası tarafından kızının gözü önünde bıçaklanarak öldürülmüştü.

Üstelik koruma altındaydı Esra. Boşandığı kocasının tehditleri nedeniyle koruma kararı aldırmıştı. Koruma altında öldürülen çoğu kadın gibi koruma da hiçbir işe yaramadı… Şiddet uygulayan, eşlerini ölümle tehdit eden erkeklere çocuklarını görme izni verilmesinin doğurduğu sonuçlar Esra olayında da karşımıza çıktı.

Cinayet sırasında Esra’nın boşandığı kocasının kardeşi de olay yerindeydi ve çocuğu alıp kaçmıştı.

Ne acıdır ki anne Ferda tedbir olsun diye video çekimi yaparken kızının ölüm feryatlarına tanıklık etmek durumunda kalmıştı. Katil bir süre sonra yakalandı ve yargılandı. Bu süreçte Körfez

Bağımsız Kadın Dayanışması kadınları olarak hemen anne Ferda Gövem ile ilişki kurduk. Kadın cinayetlerini kınayan basın açıklamaları yaptık. Aileyi gönüllü avukatlarımızla görüştürerek davasını üstlendik ve tüm dava sürecini çok sıkı takip ettik. Her duruşma sonrası adliye önünde davanın takipçisi olduğumuzu, katilin haksız tahrik, iyi hal indirimi almadan ağırlaştırılmış müebbet ile cezalandırılmasını talep ettik.

Dava süreci 2 yıl sürdü. Başarılı olduk ve davayı sıkı takibimiz sonucunda dava katilin ağırlaştırılmış müebbet alması ile sonuçlandı. Ancak cinayete yardım eden katilin kardeşi beraat ettirilmişti. Avukatımızın olay sırasında orada bulunan ve çocuğu kaçıran kardeşin cezasız kalması konusundaki itirazı olumlu sonuçlandı ve şimdi kardeş de yeniden yargılanacak. Umarız o da hak ettiği cezayı alacak.

GÖVEM AİLESİ İLE BİRLİKTE ADALET ARAYIŞIMIZ SÜRECEK

Bu süreçte Gövem ailesi çok acı günler yaşadı. Tek tesellileri Efsa’yı geri almış olmaları idi. Hiç değilse çok sevdikleri torunları artık onlarla beraberdi. Ferda Gövem mahkeme kararı gereği belirli aralıklarla Efsa’yı hapishaneye babasına göstermeye gidiyordu ve Efsa hâlâ babasının soyadını taşıyordu… Efsa her babasını ziyaretten sonra çok etkileniyor ve ruhsal dengesi bozuluyordu. Gövem ailesi, torunlarının annesinin katili babasının soyadını taşımasını ve çocuğun da hapishaneye götürülmesini istemedi.

Şimdi Gövem ailesini yeni bir hukuki süreç bekliyor. Hem katilin kardeşinin yeniden yargılanması davası hem de soyadı iptal davası başlayacak. Ayrıca, Esra’nın koruma altında öldürülmesi nedeniyle korumakla yükümlü görevliler hakkında görevi ihmal davası da açacak Gövem ailesi.

Körfez Bağımsız Kadın Dayanışması, tüm bu süreçlerde de dik duran, yılmadan, usanmadan mücadeleye devam eden Gövem ailesinin yanında olacak. Esra’dan sonra Edremit Körfezi’nde katledilen diğer kadınların davalarını takip ettiği gibi…

Kadınlar özgürleşmeye çalıştıkça öldürülüyor. Her gün en az üç kadın öldürülüyor. Kadın cinayetleri artık cins kırımına dönüştü. Kadını kocasının kölesi gibi gören erkek egemen anlayış muhafazakar iktidardan besleniyor. Kadın katilleri, taciz ve tecavüzcüleri sistem tarafından korunuyor kollanıyor.

Ne acıdır ki kendisine tecavüz eden ve tehdit eden adamı öldürmek zorunda kalan Nevin’e ise hiçbir indirim uygulanmıyor ve Nevin en ağır cezaya çarptırılıyor. Adaletin ne kadar erkek olduğu bir kez daha ispatlanmış oluyor.

Şeker Bayramı yaklaşıyor… Diğer çocuklar gülüp oynarken küçük Efsa bayrama annesiz girecek. Gövem ailesi de kızlarının bitip tükenmeyecek hasreti ile yanıp tutuşacak Şeker Bayramında…

Esra’nın gülen gözlerini solduranların tümü, eski kocası, kocasının kardeşi, olayda başka kim varsa tümü cezalandırılsın. Esra Gövem’i katledilmesinin 3. yılında onu sevgiyle anıyoruz.

İlgili haberler
Esra Gövem için adalet!

Hakkında koruma kararı olmasına rağmen kocası tarafından katledilen Esra Gövem davasına kadınlardan...

Esra Gövem cinayetinde karar duruşması görülecek

29 Mayıs 2016 tarihinde, boşandığı ve sürekli tehdit ve tacizlerine maruz kaldığı Tolga Yavaşer tara...

Esra Gövem’in katiline müebbet hapis

Koruma kararına rağmen boşandığı eşi tarafından öldürülen Esra Gövem davasında karar verildi. Esra’n...