Emeğimize de sesimize de sahip çıkalım
ETF işçisi kadın arkadaşlara sesleniyorum. Ben çok mücadeleci biriyim ve hakkım olanı alıncaya kadar pes etmem. Kadın isterse yapar. Korkularımızın üzerine gidelim. Emeğimize sahip çıkalım.

Merhaba Ekmek ve Gül okurları.

2018’in şubat ayında haklarımızı istediğimiz için işten atılmıştık. Bizler kötü çalışma koşulları, üretim sorumlularının işçilere kötü davranışları ve emeğimizin karşılığını alamadığımız için sendikaya (Tekgıda-İş) üye olmak istedik, güya bu bizim hakkımız olmalıydı ya! Ama bunu duyan patronlar aynı gün içerisinde hiç vakit kaybetmeden arkadaşlarımızı işten çıkardı. Amacı bizlere gözdağı vermekti. Ama hesaba katmadıkları bir şey vardı, bizler köylü çocuklarıydık, ne işten korkardık ne de işverenden. Hak haktır ve bizim olanı alıncaya kadar durmadık.

Çıkarılan arkadaşlarımızın arkasından örgütlenmeyi hem içten hem dıştan güçlendirdik, bir ay demeden üyesi olduğumuz Tekgıda-İş yetkiyi aldı. Tabii işin sonunu sizlerin de tahmin edeceği üzere 83 kişi işten çıkarıldık.

İşte ne olduysa bundan sonra oldu. İşten çıkarıldıktan sonra sendika ile aramızda bir yıllık bir kopukluk oldu. Bu bir yıl içinde bizler çok iyi dostluklar edindik. O zor günlerde Evrensel gazetesi ve Ekmek ve Gül dergisiyle tanıştık. Evrensel gazetesi ve Ekmek ve Gül dergisi ile bilmediklerimizi öğrendik, tam bitti dediğimiz anda bize yol göstericiliği yaparak nasıl ayağa kalkacağımızı, neler yapmamız gerektiğini gösterdiler. “Kalkın çocuklar ayağa, siz başardınız, şimdi onlar sizden korksun” diyerek yanımızda oldular. Ondan sonra oldu ne olduysa...

‘BİR GÖRSENİZ DESTEĞE GELENLERİ’

Bir gün içerisinde, fabrikanın önüne direniş çadırlarımızı kurduk. Ama nasıl emekçi dostlarımız akın akın ziyaretimize geliyor. Ama bir görmeniz gerek desteğe gelen sivil toplum örgütlerini... Ateşler yaktık, çaylarımızı demledik, gelen dostlarımız sayesinde öz güvenimizi kazandık ve bilinçlendik. Tabii bunu duyan sendika hemen devreye girdi ve bizi sahiplendi.

Evrensel gazetesi haberimizi dünyaya duyurdu. İşverenin yurt dışına ve yurt içine yaptığı ticaret durdu, ithalat durdu, müşteri kaybetti. Özellikle ben, öz güvenimi kaybetmiştim ki tekrardan kazandım.

Size kısaca şunu söyleyebilirim ki örgütlenmek iyidir. Dayanışma güçlendirir. Bu düzene hep birlikte birleşe birleşe dur diyeceğiz. Emekçiler olarak haklarımıza daima sahip çıkacağız.

Şimdi çalıştığım işyerinde dayanışmanın, birliğin daima iyi olduğunu, birleşerek kazanacağımızı anlatıyorum.

Buradan şu an hakları için direnen başta ETF işçisi kadın arkadaşlara sesleniyorum. Ben çok mücadeleci biriyim ve hakkım olanı alıncaya kadar pes etmem. Kadın isterse yapar.

Korkularımızın üzerine gidelim. Emeğimize sahip çıkalım. Emekçinin sesi olan Evrensel’e sahip çıkalım. Susmayalım, susturulmayalım!

Fotoğraf: Evrensel

İlgili haberler
SİBAŞ İŞÇİSİ ELİF: Her şeyden korkardım, cesaret b...

Sendikalaştıkları için işten atılan Sibaş işçilerinden Elif’in direnişle birlikte değişen yaşamı: ‘İ...

SİBAŞ işçisi kadınlar: Muhtarlık patron destekçile...

Hayatlarında ilk defa bu yıl 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinliklerine katılan ve kendi etkin...

SİBAŞ işçisi kadınlar fırtınaya yelken açtılar

Sendikalaştıkları için işten atılan SİBAŞ işçisi kadın işçiler yazdıkları mektuplarla mücadelelerini...