Eğitime önlemsizlik değil, kaynak lazım!
Körfez’den bir veli: ‘2 yıla yakındır okullar kapalı iken tadilat yapılmayan okul, depreme dayanıklı hale getirilmek için tadilata alınacakmış.’

Pandemi öncesinde var olan eğitim sistemindeki sorunlar, pandemi ile aratarak devam ediyor. Hiçbir hazırlık yapılmadan açılan okullara öğrencilerin hastalığa yakalanmasına davetiye çıkarıyor.

Okulların açılmasından çok kısa bir süre geçmesine rağmen hemen her gün okullarda birkaç sınıf karantinaya giriyor. Veliler olarak çok tedirginiz. Emekçilerin sırtına ağır bir yük yüklenmiş vaziyette. Dağıtılan kitapların yetersizliği, bizleri kaynak kitap almaya yönlendiriyor. Her sene değişen müfredat nedeniyle hem okul kitapları, hem de bizim satın almak zorunda olduğumuz kitaplar çöp oluyor. Okulların fiziki yapısı da eğitime uygun değil. Çocuğumun okuduğu okulda 1300’ü aşkın öğrenci var. Öğrenciler aynı anda teneffüse çıkmasın diye çıkış saatleri değiştirilmiş. Buna rağmen binlerce öğrenci o koridorlar ve merdivenlerde tıkış tıkış. Evimizin hemen yanı başındaki okul 4 katlı durumda. Öğrencilerin sadece sınıftan çıkıp inmesi derse geç kalması demek. 2 yıla yakındır okullar kapalı iken tadilat yapılmayan okul, depreme dayanıklı hale getirilmek için tadilata alınacakmış. Kısaca okuldaki sınıflar kalabalık ve alınan hiçbir önlem yok. Sınıfların seyreltilmesi lazım. İkili eğitime geçilip çocukların gruplara ayrılması lazım diye düşünüyorum. Temizlik ve hijyene önem verilmesi ve kaynak ayrılması gerekiyor.

Fotoğraf: MA

İlgili haberler
Kırsalın kız çocukları ve eğitim hakkı…

Emekli Öğretim üyesi Dr. Semiha Özalp Günal: ‘Köylerde neredeyse hiç okul kalmadı. Çocuklar ‘taşımal...

675 bin 861 çocuk eğitimin dışında kaldı

Eğitim Reformu Girişimi’nin (ERG) hazırladığı, “Öğrenciler ve Eğitime Erişim” dosyasına göre 675 bin...

Sadece eğitim değildi uzakta olan…

Tek isteğimiz okullar açık kalsın fakat gerekli temizlik malzemeleri ve personeller temin edilsin, s...