Deprem bölgesinde Eylül ayı çetin geçecek
Bu yıl geçen yıllardan daha çetin geçecek gibi. Bu sebeple kadınların bir araya gelerek, bu sorunları dile getirmesi, sorunların çözümü için taleplerde bulunması çok elzem.

6 Şubat depreminin üzerinden yedi aya yakın bir zaman geçti. Zaman her şeyin ilacıdır diyoruz fakat geçen bu zaman diliminde derdimiz daha da çoğaldı. Depremin yarattığı o ilk telaş ve can havli ile insanlar farklı mekanlara savruldu ve sadece hayatta kalma mücadelesi verdi. İlkbahar ve ardından yaz mevsiminin gelmesi ile özellikle deprem bölgesinde bağı bahçesi olanlar, yani kökleri oraya bağlı olan aileler yavaş yavaş dönmeye başladı. Şehir merkezlerinin yaşanmaz durumda olması sebebiyle kırsalda toprağı, evi olanlar köylere yerleşti ve yaz mevsimini burada geçirdi.

Eylül kimileri için sonbaharın başlangıcı olan, doğanın renkten renge büründüğü en güzel, en romantik aylardan biri. Kimileri için ise kış mevsimine hazırlık yapılması gerektiğini haber veren sıkıntılarla dolu bir ay. Hem okulların açılması hem de kışın artık gelmeye başlaması nedeniyle çocukları doyurup, giydirip okula göndermekle yükümlü kılınan kadınlar için stres dolu bir ay.

HASARLI EVLERDE GEÇECEK KIŞ

Okulların açılmasına sayılı günler kala deprem bölgesinde yaşayan ve bu zamana kadar geçen süreci şehir merkezinden uzakta geçiren insanlar, şehre dönmenin kaygılarını yaşamaya başladı. Okullar açılınca şehre dönecek aileler az hasarlı ve orta hasarlı evlerde kışı geçirmek zorunda. Malatya’da son zamanlarda art arda yaşanan ve ortalama 5 büyüklüğünde olan depremler bu korkuyu daha da tetiklemeye başladı. İnsanlar ya bu korku ile hasarlı binalarda yaşayacaklar ya da kırsaldan şehre her gün iş ve okul için gidiş geliş yapacaklar. Kırsaldan şehre gitmek ise hem maddi hem de zaman olarak insanlara büyük bir külfet getirecek. Okulların açılması ile birlikte beslenme sorunu ise yine karşımıza çıkacak. Geçen yıl eylül ayında başlattığımız her okulda bir öğün ücretsiz yemek talebi bu yıl daha da artan bir çalışma ile devam etmelidir. Ekonominin her geçen gün daha da kötüleştiği, alım gücünün giderek düştüğü coğrafyamızda, çocuğunun beslenme çantasına her gün ne koyacağını düşünen kadınların dertleri daha da artacak gibi görünüyor.

Bu yıl geçen yıllardan çetin geçecek gibi. Bu sebeple kadınların bir araya gelerek, bu sorunları dile getirmesi, sorunların çözümü için taleplerde bulunması çok elzem. Eylül ayının sıkıntılarla değil mücadele ile geçmesi dileğiyle...

Fotoğraf: Evrensel

İlgili haberler
Depremin gösterdiği: Bu ülkede çocuklar kendilerin...

‘Hiçbir çocuğun canının bir “mucize”nin ince ipine bağlı olmadığı bir yaşam kurmak bu devletin sorum...

Depremzede Çocukların 23 Nisan’ı raporu: Eğitim yo...

Depremzede çocuklar 23 Nisan’ı yoksulluk içinde, risk altında karşıladı. Depremzede çocukların yaşad...

6 aydır ne su ne güvenlik ne barınma!| 21 m²’de ku...

Sevdiklerini kaybetmekten, su bile bulamamaya kadar her türlü sorunu yaşayan kadınlar 21 metre karel...