Bir bildiğimiz var elbet
Esenyurt’ta bir kadın etkinliğinden yansıyanlar: ‘Birlikte ne kadar güçlüymüşüz, yalnız olmadığımızı fark ettim, birbirimizden aldığımız bu şevkle bir sonraki günün daha güzel olacağı ümidiyle...’

Esenyurt’ta 25 Kasım vesilesiyle başladığımız etkinliklere devam ediyoruz. Emek Partisi Esenyurt ilçe örgütünün çağrısıyla bir araya geldik ve 1900’lerin İngilteresinde çamaşırhane işçilerinin kadınlara oy hakkı tanınmasında yönündeki mücadeleyi nasıl örgütlendiklerini, ödedikleri bedelleri anlatan “Diren” filmini izledik. Filmden önceki sohbetimizde konuşan Emek Partisi Esenyurt ilçe yöneticisi Gülsen Seyhan, kadınlar olarak kazanımlarımızı geçmişten bugüne kadar hep mücadeleyle edindiğimizi ve bir arada olduğumuz sürece birçok kazanım elde ettiğimizi hatırlattı. Filmi ikinci kez izlediği halde ağlayan bir güzel kadın da beni çok etkiledi.

Böyle bir etkinliğe ilk kez katılanlar da vardı aramızda. Ama filmin sonunda herkeste aynı ifadeyi gördüm: “Birlikte ne kadar güçlüymüşüz.” Ben de kısa süredir içindeyim bu çalışmaların ama ne kadar doğru bir yerde olduğumu bir kez daha anladım bu etkinlikte.

Filmi izlemeye çocuğuyla gelen de vardı, çocuğu hasta olup yine de bu buluşmayı kaçırmak istemeyen de, kocasına rest çekip gelen de... Elbet bir film için değildi tüm bunlar ve elbet bir bildiği vardı bu kadınların…

Film de tam böyleydi. Kadınlar bir oy hakkı uğruna evinden oldu, çocuğundan oldu, canından oldu. Öyle kolay bir mücadele olmadığını da biliyoruz, bugünden yarına gerçekleşmeyeceğini de. Filmde oy hakkı isteyen kadınlar, onurlu mücadeleleri ve kadınların tek bir sözle kurdukları bütünlük beni çok etkiledi: “Biz Kazanacağız!” Ve dedikleri gibi de oldu.

Aslında filmi izlerken endişelendiğim yanlar da oldu; ilk kez etkinliğe katılan kadınların başka bir etki yaratabileceğini düşündüm. Kadınları geri püskürtmek adına o kadar olumsuz şeye ve cazip tekliflere yer verilmiş ki filmde, acaba dedim ilk kez izleyen kadınlar da böyle bir etki yaratır mı?

Ama filmden sonra yanıldığımı fark ettim. İlk kez gelen kadınlardan biri; “Kadınlar birlikte ne kadar güçlüymüş, asla yalnız olmadığımızı fark ettim” dedi. Bir başka kadın “Çok etkilendim, biz evde sözümüzü geçirme mücadelesi verirken kadınlar neler başarmış, biz de pekala başarabiliriz” dedi. İlk kez katılan başka bir kadın ise “Çok beğendim filmi ve ortamı, böyle etkinliklerin devamını diliyorum, kadınlara yol gösteriyor” diye anlattı duygularını.

Aldığımız bu şevkle bir sonraki günün daha güzel bir gün olacağı ümidiyle bitirdik etkinliği. Özgür bir yaşam için biz kadınlara dayatılan bu yasaların devamlılığına izin vermeceğiz.

Kadınlar birlikte güçlü!
Jin bi hev re xurt! 


İlgili haberler
GÜNÜN FİLMİ: Kadının Fendi

Her biri biz olan, Rita’nın, Connie’nin; Sandra’nın hikayesi... Mücadele edip kazandıkları ile bugün...

GÜNÜN FİLMİ: Sufrajet

Kendinizi rahatça içinde bulabileceğiniz, belki biraz nefes alabileceğiniz bir film Sufrajet. Bir ka...

Yasakların ‘Ofsayt’a düşürdüğü kadınlar

İran'daki kadın temsilliğini perdeye aktaran 'yasaklı' yönetmen Panahi'nin filmlerinin her sahnesind...