Ben Suriye’ye nasıl gideyim, keyfimden gelmedim ki...
İkinci çocuğuma kasık fıtığı teşhisi kondu ve bir an önce de ameliyat olması gerektiği söylendi. Göç İdaresi kimlik vermediği için hastaneler çocuğumu ameliyat edemiyor.

Merhaba Ekmek ve Gül okurları ben Sinem. Suriyeli bir mülteciyim. İki çocuğum var. İkisini de Türkiye’de doğurdum. İkinci çocuğum daha 1 aylık. İlk bir ay boyunca hastaneler bütün tetkiklerini karşıladılar ama bir aydan sonra kimlik çıkarmam gerekiyordu. Göç İdaresine başvuru yaptım. Kimliğimi 1 buçuk yıl önce yenilemiştim ancak bana tekrar yeniletmem gerektiğini söylediler ve benden Suriye kimliğimi istediler. Suriye’de kimlik 15 yaşında çıkartılıyor ve 15 yaşımdan önce Suriye’de savaş çıktığı ve bulunduğum bölgede devlet kurumu kalmadığı için kimlik çıkartamadım. 18 yaşında evlenip Türkiye’ye geldim. Türkiye’ye geldiğimde bana göçmen kimliği vermişlerdi ama şimdi süresi geçtiği için kabul etmiyorlar. Göç İdaresine bir kimlik veremediğim için de benden aile defteri istediler. Suriye’den Türkiye’ye defteri getirmek kısa sürede mümkün değildi ve çok zordu. Defter ancak elime ulaştı ama daha kimliği çıkaramadım. Yeniden başvuru yapacağım.

İkinci çocuğuma kasık fıtığı teşhisi kondu ve bir an önce de ameliyat olması gerektiği söylendi. Göç İdaresi kimlik vermediği için hastaneler çocuğumu ameliyat edemiyor. Özel hastaneler de muayene için bile 110 lira para istiyorlar. Çocuğun kaydı için babanın kimliğini de kabul etmiyorlar. Göç İdaresine çocuğumun sağlığının daha kötü olabileceğini söyledim ama hiçbir şekilde kabul etmediler. “Suriye’den git belgeni getir” dediler. “Suriye’de savaş var nasıl gideyim” dediğimde “nasıl gidersen git bizi alakadar” etmez dediler. Hastane de “kimlik olmadan biz ameliyatı yapamayız” diyor.

Ne yapayım, çocuğum ölsün mü? Başka bir yerde olsa giderim ama Suriye’ye nasıl gideyim? “Şam’dan git getir” diyorlar bana, Ben Şam’a nasıl gideyim. Uzun lafın kısası bize diyorlar ki “buradan artık gidin”. Ben keyfime Suriye’den gelmedim ki savaştan çıktım geldim.

İlgili haberler
Türkiye'de mülteci kadın olmak

Ülkelerindeki savaş başta olmak üzere insanlık dışı yaşam koşulları yüzünden göç yollarına düşen mül...

Suriyeli Meryem: O sözlerin gerçeğini bir de bizde...

Keyfimden mi buradayım ben? Suriye’de yaşam çok zorlaşmış. Nasıl gideyim? Hiçbirimiz memnun değiliz...

Mülteci kadınlar seslerini yükseltiyor

Mülteci bir kadın: ‘Beni çok taciz ettiler. Kaçakçılardan biri çok ısrarcıydı. Bana ‘Kızını bana ver...