Aldığımız zam ödediğimiz vergiden az
İstanbul Salcomp Xiaomi fabrikasında çalışan kadın işçilerden Bartın'da yaşanan iş cinayetine ve vergi kesintilerine dair mektubumuz var!

Merhaba,

Bu mektubu Bartın’da kaybettiğimiz madenci arkadaşlarımız ve vergi kesintileri için yazıyoruz. 1 Ekim itibariyle fabrikamızda toplu iş sözleşmesi gereği ücretlerimize üçüncü 6 ay enflasyon zammı yansıdı. Tabi gerçek olmayan 6 aylık enflasyona göre yansıyan yüzde 26.9 oldu. Evet gerçekten çok komik bir rakam.

Eylül sonu itibariyle hem hafta içi hem hafta sonu mesaisi yapılıyor ve biz işçiler yüzde 27’lik vergi dilimine doğru gidiyoruz. Yani kısa bir matematik hesabıyla şu ortaya çıkıyor, aldığımız zam ödediğimiz vergiden az. Brüt ücret üzerinden açıklandığı için net ücretin hesaplanamaması, sendika temsilcilerinin hiçbir soruya cevap vermemesi, şube başkanının çay molasında 5 dakika elinde bir kağıtla açıklama yapması... Tüm bunlar rahatsızlık yaratıyor.

Her gün her saat her şeye zam geliyor. İşçi ve emekçinin alım gücü günden güne eriyor. Bunlara rağmen en çok vergiyi veren de yine işçi emekçi oluyor. Bu duruma artık son verilmesi gerekiyor. Bizim üstümüzden bir sömürü düzeni olmasını istemiyoruz. Bu düzene son vermenin tek yolu işçi ve emekçilerin örgütlü mücadelesidir.

Bu arada bir hafta önce Bartın’daki maden ocağında meydana gelen patlamada 41 madenci arkadaşımızı kaybettik. Sayıştay raporunda yer alan ihmallere rağmen işçileri göz göre göre o madende çalıştıranların olması çok acı. Bir işçinin canının bu ülkede patronun cebine girecek paradan çok daha değersiz olması çok acı.

Fotoğraf: Evrensel

İlgili haberler
Salcomp Xiaomi fabrikasında ne oluyor? | İşten çık...

Salcomp Xiaomi'den daralma gerekçe gösterilerek işten çıkarılan kadın işçiler Ekmek ve Gül'e konuştu...

Patron-sendika el ele işçi kıyımı: Salcomp Xiaomi

İşten çıkarılan işçiler, direnişle içeri soktukları sendikanın arkalarında durmamasının hayal kırıkl...

Salcomp Xiaomi işçileri: İşten atmaları iş bırakar...

Xiaomi’de 300 işçinin daha işten çıkarılması gündemde. Salcomp işçileri, işten atmaların engellenmes...