Aldığım nafaka çocuğun 5 günlük masrafı bile değil
Bakanlık hangi kriterlere göre nafaka düzenlemesi yapmak istiyor! Zaten hem maddi hem manevi olarak yıkım yaşadığımız bu dönemde, bir yıkım da devletin kendisinden geliyor.

Bakanlık nafakayı kaldırmayı ya da kısıtlamak için yasa değişikliği yapmak istiyor, kendince aileyi koruma altına almaya çalışıyor. Benim anlamadığım burada amaç aileyi korumak mı, erkekleri korumak mı? Yorum sizin.

Kadınların çoğu şiddet cenderesinden kurtulmak için “lanet olsun” deyip nafaka bile talep etmiyor. Bakanlığın gerekçesi de şu, “Kadınlar bir iki ay evli kalıp sürekli nafaka alıyor”. Ben şimdiye kadar iki ay üç ay evli kalıp da ömür boyu nafaka alan hiç kimseyi duymadım. Erkekler zaten çocukları için verdikleri nafakayı sanki kadına ödüyormuş gibi düşünüyorlar. Çünkü çocuktan kendini sorumlu hissetmiyor.

Ben evlilik sürecinde birçok kere çalışmak için girişimde bulundum. Eşim “Sen çocuklara bak, ben çalışıyorum, ben sizin güvencenizim” dedi ve çalışmama izin vermedi. Sonra da nafaka vermemek için çocuğun psikolojisini düşünmeden onu dahi benden almaya çalıştı. Nafaka diye verdiği günümüzde 950 lira gibi gülünç bir rakam. Oysa onun aldığı maaş normal bir devlet memurun aldığı maaşın iki katı. Benim masrafımı bırakın, çocuğun beş günlük masrafı bile değil.

Bakanlık hangi kriterlere göre nafaka düzenlemesi yapmak istiyor! Bir de bütün bunlar yetmezmiş gibi depremden dolayı daha da mağdur olduk ve şehir değiştirmek zorunda kaldık. Zaten hem maddi hem manevi olarak yıkım yaşadığımız bu dönemde, bir yıkım da devletin kendisinden geliyor.

Fotoğraf: Ekmek ve Gül (Arşiv)

İlgili haberler
Nafaka hakkında yapılmak istenen değişiklikler ne...

Nafakaya dair gerçekleri Avukat Devrim Avcı ile konuşuyoruz

Adil olmayan adalet arayışı: Nafaka sorunsalı (!)

Bir grup boşanmış erkeğin haksız serzenişi karşısında hemen pozisyon alarak düzenlemeler yapmayı düş...

Mahallemizde bir gün evli kalıp ömür boyu nafaka a...

Çekin elinizi haklarımızdan ve hayatlarımızdan, biz kadınlar insanca yaşamak ve yaşatmak istiyoruz....