Ahh Ayfer abla ahh….
Petrol-İş Araştırma Bölümü yöneticisi, eski TMMOB Yönetim Kurulu Üyesi, Kamu İşletmeciliğini Geliştirme Merkezi (KİGEM) Kurucusu Ayfer Eğilmez her daim mücadelenin içinde yer aldı.

Ömrünü mücadeleye adamış, kocaman kalbi ile herkesin gönlünü fetheden Ayfer ablamız bizi bırakıp gitti.

Ayfer ablayı TMMOB’de daha öğrenciyken tanıdım, ‘İyi ki de tanımışım’ dediğim; gördüğüm en güçlü kadınlardandı. Benim kuşağım, benden önceki kuşak ve benden sonra tanıma fırsatı bulan kuşak için bir efsaneydi. Gençleri görünce gözünün içi parlayan, hep yanımızda duran, bizden ‘Çocuklar’ diye bahsederken bile heyacanlan ve bizi de heyecanlandıran biriydi; çocuklarıydık biz Ayfer ablanın. TMMOB’de gençler ve özellikle kadınların yönetime gelmesi zordur, büyük özveri ister, Ayfer abla her zaman “Çocukları yalnız bırakmayın , çocuklara destek olun diye her zaman yanımızda durarak o güzel kalbi ile hep destek oldu. TMMOB’de önemli bir tarihti, mütevazi ve ilkeli duruşundan asla taviz vermedi. İnatçıydı da biraz, onu ikna etmek dünyanın en zor işlerindendi ve sanırım sonunda hep ikna olan biz olurduk.

Bir danışma toplantısı vs olduğunda gözlerim Ayfer ablayı arar, onu gördüğüm zaman içim rahatlardı. Bilirdim ki, herhangi bir ağır eleştiride hep çocuklarının yanında olacak. Çok detaya girmeyeceğim ama hayatı hep mücadele ile geçti Ayfer ablanın, TMMOB’de ve Petrol-İş’te emeği ödenemez. Şimdi bu yazdıklarımı okusa “Amaaaan abartmayın çocuklar” diye kesin kızardı. TMMOB’de kürsülere çıkıp “Ben şunu yaptım, şöyleyim, böyleyim” demek çok meşhurdur, plaket çok önemlidir mesela, ona bile kızardı Ayfer abla.

Bir keresinde onun için yaptırdığımız plakete “Off çoçuklar ne gereksiz, abartmayın” diye tatlı diliyle paylamıştı bizi. Ne yapsak hakkını ödeyemeyeceklerimizden. Kürsüye çıktığında devleşen küçük kadındı, her zaman tatlı diliyle eleştiren ama bir o kadar da sahip çıkan, her cümlesi ile öğreten.


MÜCADELESİYLE BİZE ÖRNEK OLAN KADIN
İnat kadındı inat Ayfer abla. Hastalığını bile gizledi bizden. “Çocuklara söyleyemeyin, herkesin işi gücü var, yorulmasınlar” diye herkesi tembihlemiş. Bilinci kapanmadan onu görememenin acısı tarifsiz. Hastayken bile çocuklarını düşünen, güzel yürekli kadın. Biz şubeyi taşıdığımızda bir sürü eleştiri almıştık, ki bizim odalarımızda meşhurdur illa eleştirilirsin, ama o en çok sevinen olmuştu; “Ayy çocuklar çok güzel oldu asansör de var, artık daha sık gelirim” diye sevincini paylaşmıştı. O asansöre birkaç kez binebildin ya Ayfer abla bu da bize dert olsun.

Sana veda etmek çok ağır geldi Ayfer abla, sığdıramadım seni vedalara. TMMOB’de tarih yazdın, mücadeleci ve mütevazi duruşunla hep bizlere örnek oldun Ayfer abla. Şimdi bize çok zor bir görev düşüyor. Yerin asla dolmaz, ama bıraktığın yerden mücadeleye devam edeceğimize söz veriyorum sana. KMO’nun efsane kadını, emeğini, hakkını asla ödeyemeceğimiz biz çocukların seni unutmayacağız! Yıldızlar yoldaşın olsun Ayfer ablam.

İlgili haberler
Direncimiz direnenlere bir ışık olsun

Bir darbenin eşiğinden geçtik, darbe günlerini aratmayan zamanlar yaşadık. 12 Eylül darbesinde Mamak...

Bir hayalim vardı benim de…

12 Eylül darbesinin ünlü işkencehanelerinden biri olan Mamak Cezaevinde dayanışmayla direnen kadınla...

Kızlar devamıdır annelerinin

Kocam yanımdan kalkarken ‘Sanki sen çok laf dinliyorsun.’ dedi. Fotoğrafları toplarken arkasından se...