8 Mart'a giderken üniversiteli kadın öğrenci anlatıyor: Güvenli kampüs talebi yakıcı bir ihtiyaca dönüştü
ODTÜ Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Topluluğu'ndan İrem, 8 Mart'a giderken kampüslerinde yaşanan sorunları ve kadınların taleplerini Ekmek ve Gül'e yazdı.

ODTÜ Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Topluluğu olarak 8 Mart'a giderken çeşitli hazırlıklarımızı sürdürüyoruz. Bu 8 Mart\ geçen senekinden farklı bir atmosferle karşı karşıyayız.

Genel seçimler sonrası ilk 8 Mart'ı geçireceğiz. Dolayısıyla seçimlerin sonucuyla beraber yayılan umutsuzluk kadınları da etkiliyor. Kampüslerde, sokaklarda, amfilerde güvende hissetmeyen kadınlar, iktidarın arttırdığı baskı ve yasaklar silsilesi sonucu daha çok güvensizlikle baş başa kalıyor.

ODTÜ kampüsü açısından da en öne çıkan sorun kampüs içerisinde güvenli bir biçimde ulaşım sağlanamaması. Özellikle azalan ring seferleriyle karanlık yollar, otostop tacizleri güvenlik tehdidi olarak var oluyor. Bunun dışında akademide, yurtlarda eşitsizlik sürüyor. Böylece her 8 Mart'ta olduğundan daha yakıcı bir biçimde öne çıkan güvenli kampüs talebi ortaya çıkıyor. Buradan hareketle Cinsel Tacizi Önleme Birimi'nin geliştirilmesi de talep ediliyor. CİTÖB herhangi bir taciz ya da şiddet vakasında bir süreç başlatıyor sürecin ilerleyişinin ağır aksaklığı kadınları mücadeleden, yaşadıklarını bildirmekten soğutuyor. Bu 8 Mart'ta da güvenli kampüs ve güvenli kampüsler için de nitelikli, gelişmiş bir CİTÖB talebini hep birlikte dile getirmek için kadınları 8 Mart'ı ördüğümüz bu sürecin bir parçası olmaya çağırıyoruz.

Fotoğraf: Ekmek ve Gül

İlgili haberler
8 Mart'a giderken stajyer kadın avukat anlatıyor:...

‘Hukuka ve adalete güvenin zedelendiği, belirsizliğin, güvencesizliğin ve korku ikliminin palazlandı...

Kadınlar Medeni Kanun için TÜBAKKOM Çalıştayı'nda...

Medeni Kanun Çalıştayına katılan siyasi parti temsilcileri, kitle örgütleri, akademisyenler ve 39 ba...

MESEM bu kez taciz iddiası ile gündemde: İki kız ç...

EMEP Milletvekili İskender Bayhan iş cinayetleri ve sömürü koşullarıyla gündemde olan MESEM'e kayıtl...