Ünlü futbolcunun kariyeri mi, kadının yaşadıkları mı?
“Yılın En”leri ödüllerinde adından söz ettiren iki ünlü isim Leyla ve Emre. Bir gece kulübünde geçen sahnelerin ardından Leyla evinde uyanıyor, geceye dair hafızasında hiçbir an kalmamış. Ama sonra…

**Bu yazı spoiler içerir**

Emre Real Madrid’e transfer olmuş, göz boyayan bir kariyeri olan, kendi deyimiyle “ne yaparsa yapsın üstü kapatılabilecek” bir futbolcu. Leyla da birçok markanın sponsor olduğu, her bölümde dile getirildiği şekilde çocuklara örnek olan bir influencer. Çok şık bir mekanda “Yılın En”leri ödüllerinin verildiği bir sahne ile başlıyor Etkileyici. Ödül töreninden birkaç gün sonra adından söz ettiren iki ünlü isim Leyla ve Emre buluşuyorlar. Bir gece kulübünde geçen sahnelerin ardından Leyla evinde uyanıyor, geceye dair hafızasında hiçbir an kalmamış. Sonrasında ortaya çıkan ‘şok görüntüler’, futbolcunun ‘çarpıcı’ açıklamaları ile olayların akışı değişmeye başlıyor. İkilinin buluşmalarından basına sızan görüntüler ve sonrasında futbolcunun kariyerini korumak için yaptığı açıklamalar sonrasında oklar Leyla’ya dönüyor. Televizyon kanallarında, internet sitelerinde sürekli ‘Leyla çocuklara böyle mi örnek olacak?’ sözleri dönüp duruyor. Tüm bu haksızlıklara ve linç edilmeye karşı hukuki yollara başvuran Leyla için yeni ve zorlu bir yol açılmış oluyor. Kariyeri korunabilsin diye etrafındaki herkesin büyük çaba harcadığı futbolcuya karşı Leyla tek başına mücadele etmek zorunda kalıyor. Her bölümde buluşma gecesine dair yeni bir bilgi gelirken insanların verdiği tepkiler değişiyor.

Dizi boyunca Emre “iyi bir futbolcu” olduğu için onun imajını düzeltme çabası içine giren bir ekip dört bir yandan Leyla’ya geri adım attırmaya çalışıyorlar. Mahkeme sahnesindeki savunmasında da Emre ne kadar iyi bir futbolcu olduğunu anlatıyor, bu olaylar yaşanmasa Türkiye’yi sahada ne kadar iyi savunacağını dile getirmeden de edemiyor. Leyla ise sadece bildiği şeyi yapıyor, gerçeği ortaya çıkarmaya çalışıyor. Bu süreçte sosyal medya linçlerinin, televizyondaki magazin programlarındaki söylemlerin yarattığı etkiyi de net olarak görebiliyoruz.

‘Yarın unutulacak önemsiz bir olay, niye bu kadar üstüne gidiyorsun?’ sözleri ne kadar tanıdık değil mi? Kadınların yaşadığı şiddet karşısında duyduğu ‘kocandır/babandır bir şey olmaz’, ‘biz aile içi meseleye karışamayız’ sözleri ile ne kadar benziyor! Leyla bizden biri. Leyla tüm bunlar yaşanırken hayatta kalmaya da çalışıyor. Çektiği videolar, reklamlar, yaptığı paylaşımlar kadınların gücüne vurgu yapan içerikte oluyor. Bu sırada gittiği bir şirketteki kadının kendisi gibi taciz edildiğini, ama olayın üstüne gitmediğini anlatması ve Leyla’ya olan desteğini göstermesi de kadınların yaşadıklarının bir göstergesi.

Leyla yılmadı, mücadelesinden vazgeçmedi. Yalnız çıktığı yolda yalnız da kalmadı. Gördüğü destek, dayanışma duygusu ona yapılan haksızlıklar karşısında daha dik durmasını sağladı, haklılığını ispat etti.

Diziyi izlemeden önce internette göz gezdirirken dizinin başka bir gerçekliği de ortaya çıkardığını gördüm. Birçok influencer da bugün bunları yaşıyor. Yaşadığımız hayatlar ne kadar farklı olsa da maruz kaldıklarımız ortaklaşabiliyor. Bunlar karşısında yürüdüğümüz yol da ortaklaşabiliyor. Mesele o yolu beraber yürümekte.

Fotoğraf: Film görseli

İlgili haberler
GÜNÜN DİZİSİ: The Queen's Gambit

Satranç severler buraya! Satrancın sadece erkeklere has bir oyun olmadığını gösteren şöyle cevap nit...

GÜNÜN DİZİSİ: Değirmen

Yeni bir diziye başlamak isteyenler, kaynağını tarihten alan, gerçeklere dayalı bir dizi öneriyoruz:...

GÜNÜN DİZİSİ: The Handmaid's Tale

Kişileri kendilerinden yabancılaştırarak normal hayatlarından uzaklaştırarak, dini kullanarak hayatl...