Ressam Emel Keysan: Hiç bitmeyecek olan kadın mücadelesini yansıttım
Kadınların mücadelesini resmetmekten vazgeçmeyeceğini söyleyen Ressam Emel Keysan ile Yansımalar sergisi üzerine konuştuk.

Ressam Emel Keysan’ın “Yansımalar” adlı resim sergisi, 19-25 Mayıs tarihleri arasında Denizli Büyükşehir Belediyesi Turan Bahadır Sergi Salonu’nda ziyaretçileriyle buluştu. Kadın, mitoloji, doğa ve Anadolu motiflerinin öne çıktığı sergisi üzerine konuştuğumuz Emel Keysan, özellikle kadın mücadelesi konusunda hassas olduğunu belitti. Keysan, “Kadın bedensel ve düşünsel özgürlüğünü kazanana kadar mücadele hiç bitmeyecek. Ben de tablolarımda hep yansıtacağım” dedi.

Bu serginin hem kendi iç dünyasının hem de izleyicinin yansımaları olduğu için serginin adının da "Yansımalar" olduğunu söyledi: “Bu sergiyi açtığım günden beri herkes resimleri kendilerine, kendi iç dünyalarına göre yorumladı. Biri ‘Sevgi dolu bir insan olduğunuzu düşündüm’ dedi. Bunu diyen kişi sevgi dolu bir insandı. Biri de geldi ‘Bu resimler neden hep karamsar? Ölümü yansıtıyor’ dedi. O kadar farklı şeyler söylediler ki.”


“KADIN HAK MÜCADELESİ VERMEK ZORUNDA”

Resimlerinde antik dönem ve mitolojik semboller de kullanan Keysan, “Antik dönemlerden eserlerin bendeki anlamı, geçmişten günümüze süregelmek. Tarihsel anlamda devamlılık. Önceden de böyleydi hâlâ böyle. Anadolu motifleri bir dönem çok üzerinde durduğum bir konuydu. Türk mitolojisine de çok ilgim vardı. Tavus kuşu da Türk mitolojisinde bereket ve bolluğun sembolü. Tarihi, kadim konular her zaman ilgimi çeker. Doğayla geçmişi birleştirdiğimi söyleyebiliriz. Deniz atı bilinç altımdan gelen bir varlık. Deniz atı erkekleri doğum yapan tek hayvanmış. Kadının toplumsal rolleriyle ilgili, yaşadığı zorluklarla ilgili hep hassasiyetim var. Kadın toplumsal olarak bir şeylerin mücadelesini vermek zorunda. Hak mücadelesi vermek zorunda” ifadelerini kullandı. Tabloların bilinçaltından gelen çalışmalar olduğunu belirten Keysan, bir yere bakarak değil boş tuvalin karşısında içinden geleni yansıttığını dile getirdi.  

“BİRÇOK KADIN TERCİH ETTİĞİ DIŞINDA BİR YAŞAM SÜRÜYOR”

“Erkeğe göre kadının daha büyük rolleri olduğuna inanıyorum hayatı şekillendirmede. Elinde çiçek var ama bezginlik, mutsuzluk da var. Birçok kadın tercih ettiği hayat dışında bir yaşam sürüyor. Ben kendimi özgür ve mutlu bir kadın olarak düşünüyorum" diyen Keysan, kadınların mücadelesinin hiç bitmeyeceğini vurguladı: "Kadın mücadelesi bitmeyecek, bitmemeli de zaten. Kadının hem bedensel hem düşünsel anlamda özgürlüğünü kazanıncaya kadar mücadelesi bitmemeli diye düşünüyorum. Kadını resimlerinde hep yansıtacağım."

Fotoğraflar: Ekmek ve Gül

İlgili haberler
Resimlerle İranlı kadınların mücadelsi: Gîsû-dâr

İranlı ressam Bahar Faris’in ‘Gis-ü dar’ sergisi Kıraathane İstanbul Edebiyat Evinde ziyarete açıldı...

Aaahh Belinda Aaahh! Bu kez tüketilen sadece şampu...

İlki 1986 yılında çekilen ve 2023 yılında uyarlaması yapılan Aaahh Belinda filmlerini karşılaştırara...

GÜNÜN KİTABI: Nasıl Yapmalı

Vera Pavlovna, tesadüfler sonucu tanıştığı insanlarla zincirlerini kırar. O artık özgürlüğe, aşka ve...


Sıradaki haber
3 No’lu oda