Mirabel kardeşlerden kadınlara kalan büyük miras
Sivil Oluşum Sarıyer'den kadınlar yan yana gelip izledikleri "Kelebekler Zamanı" filmi vesilesiyle Mirabel Kardeşler'İn hikayesini anlatıyorlar.

Sivil Oluşum Sarıyer (SOS) olarak 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele ve Dayanışma Günü öncesi bu günün doğmasına vesile olan Mirabel kardeşlerin tanınmasını istedik. Grubumuzdan üniversite öğrencisi bir arkadaşımızın önerisiyle "Kelebekler Zamanı" filmini izledik. 25 Kasım akşamı saat 20:30’da internet üzerinden bir araya gelip tartışmaya, Mirabel Kardeşlerin yaşantısını değerlendirmeye, bize vermek istedikleri dersleri ne kadar kavradığımızı kontrol etmeye başladık. Bu değerli çalışma sonrası Kelebeklerin anısına hissettiklerimizi de kaleme alıp, ilgilenenlerle paylaşmak istedik. Onların da kavgaları diktatörün yaptıklarını herkese duyurma arzusuyla başlamıştı. Biz de gördüklerimizi, hissettiklerimizi paylaşmak istedik. Mücadelenin paylaşarak büyümesini, dayanışmaya dönüşmesini ve zaferle sonuçlanmasını diliyoruz.

Tarih 25 Kasım 1960’ı gösteriyordu. Bozuk yollarda ilerleyen araçtan üç kadının inançlı, kararlı sesleri yükseliyordu. Virajı aldıklarında yolu kapatan askerleri gördüler. Hiç tereddütsüz aracı durdurdular. Zaten  kocalarını hapishanede ziyaretten dönüyorlar ve bu muamelelere alışkınlardı. Ama bu defa kendilerini bekleyen sonu hayal bile edememişlerdi. Mirabel kardeşlerin aracını arkadan takip eden araçtan inen iri yarı, kaba saba milisler saçlarından, kollarından sürükleyerek yol kenarındaki ağaçların altına götürdüler. Oracıkta hem de birbirlerinin gözleri önünde önce tecavüz ettiler, sonra da sopalarla döverek öldürüldüler. Tecavüz ederek ve sopalarla vahşice döverek öldürdükleri kardeşlerin cesetlerini bir uçurumdan aşağıya attılar. Dominik Cumhuriyeti devleti ve medya  bu olayı bir trafik kazası olarak duyurdu. Ama inandığı demokratik düzen için ölümü bile göze alan bu üç kız kardeş, otuz bir yıllık diktatörlüğün sonunu getirecekti.

FAİLİ BELLİ CİNAYETLER

Rafael Trujillo adlı diktatör, 1930’da askeri darbe yaparak Dominik Cumhuriyetinde iktidarı ele geçirdi. Bu diktatör, ülkeyi tam 31 yıl boyunca baskı ve zulümle yönetti. Ülkede onun bu dikta rejiminden rahatsız olan grupların yanı sıra diktatöre ve rejimine karşı koyan gizli hareketlerden biri de Mirabel kardeşlerin de içinde bulunduğu hareketti. Mirabel Kardeşler halk arasında "Kelebekler" olarak biliniyordu.

Mirabel kardeşlerin demokrasi ve insan hakları talepleri, diktatör Trujillo tarafından gözaltına alınmalarına ve işkence görmelerine sebep oldu. Mirabel Kardeşler'in yılmadığını gören diktatör kocalarıyla birlikte hapse göndermekle kalmadı tüm mülklerine de el koydu. Diktatör Trujillo yaptığı bir konuşmada şöyle haykırıyordu; “Bu ülkenin en büyük iki sorunu kilise ve Mirabel kardeşlerdir.” Diktatör Trujillo’nun bu konuşmasından sadece 23 gün sonra, 25 Kasım 1960’ta kocalarını hapishanede ziyaret etmekten dönen Mirabel kardeşler katledilmişti. 

Mirabel Kardeşler’in ölümüyle  ülkede ayaklanmalar daha çok arttı. ABD'de oluşan kamuoyu baskısı ABD tarafından diktatöre verilen desteğin çekilmesini sağladı. Mirabel kardeşlerin ölümünden 6 ay sonra 30 Mayıs 1961’de ise Trujillo bir suikast sonucu öldürüldü. Trujillo’nun öldürülmesinden yaklaşık iki sene sonra, şubat 1963’te de Dominik Cumhuriyeti demokratik şekilde oy kullanarak hükümetini seçti ve Kelebekler'in çocuklari önemli görevlerde yer aldılar...

Ne Dominik halkı ne de dünya halkları ne de kadınlar Mirabel kardeşleri unuttu, Onların adına bir vakıf ve bir müze kuruldu. 1981’de Kolombiya’nın Bogoto şehrinde bir araya gelen Latin Amerikalı ve Karayipli Kadınlar Kongresi, Mirabel kardeşlerin anısına 25 Kasım’ı “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” ilan etti.
Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 1999 yılında onların öldürüldüğü 25 Kasım'ı "Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü" olarak ilan etti. Başta Mirabel kardeşler olmak üzere şiddete maruz kalan, hayatını kaybeden tüm kadınları saygıyla anıyoruz.

Fotoğraf: Sivil Oluşum Sarıyer'in 25 Kasım'da yaptığı açıklamadan

İlgili haberler
GÜNÜN KİTABI: Kelebekler Zamanı

Eserlerinde insan varlığının etnik ve cinsel engeller ötesindeki gerçeklerini gözler önüne seren Jul...

GÜNÜN BELLEĞİ: Bir uçurumun dibinden dünyaya yayıl...

Dominik’te 30 yıl süren bir diktatörlük ve canları pahasına mücadele veren 3 kız kardeş: Mirabel Kar...

GÜNÜN ŞARKISI: Hermanas Mirabal

25 Kasım. Mirabel kardeşlerin katledilmesinden sonra kadınların şiddete karşı mücadele ateşini fitil...