Kadınların '2. Vardiya'sı
İzmir’in Foça ilçesinde, Foça Barış Kadınları Platformu’nun 4’üncü yılı dönümü için ‘Kadın’ temalı fotoğraf sergisi açıldı.

İzmir Foça’da yaşayan bir grup kadının kurduğu Foça Barış Kadınları dört yıldır pek çok etkinlik ve atölye çalışması düzenliyor. Bu etkinliklerden bir tanesi de dört yıldır düzenli olarak gerçekleştirdikleri fotoğraf sergileri oldu.

İlk fotoğraf sergisi yaşamın içinde kadını göstermeyi amaçlayan “Kadın Suretleri” ikincisi “ Çocuğun Gördüğü Düştür, Barış” üçüncüsü, fotograf sanatçısı Hülya Ambarlı’nın “ Temsili Hayatlar” adlı kadını merkeze aldığı kurgu fotograflardan oluşan sergiydi.

Foça Barış Kadınları bu yıl “2. Vardiya “ adlı 4. fotograf sergisini açtı.


KADINLARIN EKSTRA YÜKÜ: EV İŞLERİ

Neden “2. Vardiya” diye sorduğuğumuz Foça Barış Kadınları şöyle yanıtladılar bu soruyu:
“Ücret karşılığı bir işte çalışsın ya da çalışmasın tüm kadınların ev içi iş yükleri görünmeyen bir emek olarak tanımlanıyor. Toplumda kadınların istihdama katılmalarına rağmen geleneksel cinsiyet rolleri değişmemiştir. Buna bağlı olarak kadınlar gün boyu çalıştıktan sonra “2. vardiyaları” evde başlamaktadır. Evde çocukların bakımından, ev işlerinin yapılmasına ve organizasyonuna kadar büyük bir iş yükü daha onları beklemektedir. Evle ilgili hemen her yapılan işe kadının görevi olarak bakılmaktadır. “

Evdeki ekstra iş yükünü görünür hale getirerek cinsiyet rolleri konusundaki geleneksel yaklaşıma ve erkeklerin de bu görünmeyen emekle ilgili paydaş olabileceklerine dikkat çekmek istediklerini söyleyen Foça Barış Kadınlarının, 2. Vardiya fotoğraf sergisi 29 Eylül’e kadar Reha Midilli Kültür Merkezinde ziyaretçilerini bekliyor.

BİLGE OLGAÇ ANISINA

Foça Barış Kadınları, bu sergiyi “Erkeğin kurallarına uymayan tutkusunun peşinden giden” sinema emekçisi, Türk sinemasının ilk kadın yönetmenlerinden Bilge Olgaç’ın anısına düzenlediklerini de belirtti.


İlgili haberler
Ev kadınlığı: Ne maaş, ne sigorta... Akşama kadar...

Hem doktor, hem aşçı, hem kuaför, hem bekçi, hem mühendis, hem itfaiyeci, hem pastacı, hem dondurmac...

Kaf Dağı’nın ardı neresi!

Arap ve Fars kozmolojisinin efsanevi Kaf Dağı’ndan ilham alınarak hazırlanan sergi Canan: Kaf Dağı’n...

GÜNÜN SERGİSİ: Acemilikten ustalığa Kırkyama

Kırkyama sanatçısı Melahat Üçok’un “Acemilikten Ustalığa 2002’den 2019’a” isimli kırkyama sergisi, M...