GÜNÜN KİTABI: Gülizar’ın kara düğünü
14 yaşında Muş’ta bir Kürt beyi tarafından kaçırılan ve direnişiyle şarkılara, türkülere konu olan Gülizar’ın hikayesini Gülizar’dan dinleyin...

‘Gülizar’ın Kara Düğünü’, 19. yüzyıl sonralarında Muş’ta bir Kürt beyi tarafından kaçırılan, hem fiziksel hem de psikolojik şiddete, baskıya maruz kalan Ermeni kızı Gülizar’ın hikâyesidir.

Kitapta, 14 yaşında bir Ermeni kızı olan Gülizar’ın, Kürt Musa Bey’in kendisini zorla eş yapmak istemesine karşı verdiği direniş anlatılıyor. Aras Yayıncılık tarafından yayımlanan kitap okuru, ağırlıklı olarak 1878-1914’ü kapsayan zaman dilimine götürüyor.

Gülizar’ın hikayesini okuyucuya kavuşturan ise kızı Armenounine Kevonian. Aynı zamanda müzikolog olan Kevonian’ın, Muş halk müziği alanında da önemli çalışmaları var. Kevonian’ın annesinin hikayesi ilk olarak Paris’te 1946 yılında yayımlandı. Fransızca yayımlanan kitapta, Gülizar’ın torunları, Tarihçi Anahide Ter Minassian ve Araştırmacı Keğam Kevonian’ın dönemin siyasi ve kültürel gelişmelerini ele alan makaleleri de yer alıyor.

Kitapta, Gülizar’ın torunlarının makaleleri dışında Gülizar ve kitapta adı geçenlerin önemli bir kısmının fotoğrafları da bulunuyor.

Gülizar’ın kendi anlatımlarından ilerleyen hikâyesi, bir kadının direncini verirken, Gülizar şahsında Ermenilerin karşılaştığı baskıların belgesi olarak da okura sunulmuş.

KONUSU:
Muş’ta yaşayan saygın bir Ermeni ailenin kızı olan 14 yaşındaki Gülizar’ı Kürt Musa Bey zorla kendisine eş yapmak ister. Gülizar’ı ailesinin yaşadığı konaktan baskınla kaçırır. 4 karısı olduğu için şeyhler Gülizar’la evlenmesine onay vermeyince o da Gülizar’ı zorla kardeşi Cevahir’le evlendirmek ister. Musa Bey, hem kendi halkına karşı hem de Ermenilere yaptığı zulümle tanınır.
Musa Bey’in yereldeki mülki amirlerle Osmanlı merkez yönetimiyle ilişkileri iyi olan biridir. Bu ilişkilerini kullanan Musa Bey istediklerini rahatla yapar ve hiç kimseye de hesap vermez. Gülizar’ın direnişi ise bunu bir nebzede olsa kırmayı başarır. Bedenine sahip çıkmaya çalışanlara karşı direnen Gülizar, ne Hıristiyan inancını ne de Ermeniliğini inkar eder. Sabırla ve sessizce direnen Gülizar’a ailesinin ulaşmasıyla birlikte, bu kez önemli bir hak mücadelesi başlar.
Gülizar, hukuk mücadelesini kazanır ve ailesine kavuşur. Ardından Sultan Abdülhamit’in emriyle İstanbul’a taşınan bu hak mücadelesi gözlemcilerin ilgisiyle Avrupa basınına da yansıtılacak bir hukuk mücadelesine dönüşür. Bu yargılamalarda günümüzde güncelliğini koruyan bir durum yaşanır. Musa Bey’e ‘ödül gibi’ ceza verilse de Gülizar’ın direnişi kamuoyu oluşturur ve ses getirir. Muş Mebusu Devrimci Keğam Der Garabedyan ile hayatını birleştiren Gülizar’ın direnişi; şarkılara, türkülere konu olan büyük bir direniştir aynı zamanda. Gülizar’ın hikayesini Gülizar’dan dinleyin...

Kaynak: Şerif Karataş / Evrensel

İlgili haberler
GÜNÜN FOTOĞRAFI: Evini koruyan 106 yaşındaki Ermen...

Bazen fotoğraflar çok şey anlatır. Bu da o ‘çok şey’ anlatan fotoğraflardan... 1990 yılına ait olan...

GÜNÜN BELLEĞİ: Türk, Rum, Ermeni, Yahudi ipek işçi...

Bursa’yı bir işçi kenti yapan koza ve kozadan ipek çıkarma işlemini yürüten işletme ve fabrikalarda...

GÜNÜN KADINI: Adını tarihe yazdıran bir Ermeni kad...

Tarihe adını ilk okyanus bilimcisi kadın olarak yazdıran biriydi Anita Karagoshyan… Sadece bir okyan...