GÜNÜN FİLMİ: Acı Bir Hayat Öyküsü
Aşırı kilolu, içine kapanık, babası tarafından tecavüze uğramış, özürlü bir çoçuğa sahip Precious ikinci çoçuğuna hamiledir. Annesi de her şeyin sorumlusu olarak Precious görür ve ona şiddet uygular.

16 yaşındaki Claireece Precious Jones, Harlem’de kimsenin istemediği bir hayatı yaşamak zorundadır. Babası tarafından tecavüze uğramış Precious hamiledir ve annesi tarafından fiziksel ve psikolojik şiddete uğramaktadır. Ev onun için bir cehennemdir, okul ise bir kaos. Precious 19 yaşına geldiğinde bütün bunların dışında bir sır saklamaktadır: O ne okumayı ne de yazmayı bilmektedir. Bütün yaşadıklarına rağmen bir çıkış noktası umudu taşıyan Precious, umudun kapısını, yaşadığı sorunlardan hayal dünyasında gezintiye çıkarak kaçmasıyla açılabiliyor.

Acı Bir Hayat Öyküsü adıyla Türkçeye çevrilen Precious: Based on the Novel “Push” by Sapphire, 2009 yapımı ABD filmi. Yönetmenliğini Lee Daniels yapmıştır. Precious Sapphire’n 1996 yılında yayımlanan ödüllü bir romanı olan Push: A Novel bY Sapphire’den sinemaya uyarlanmıştır. Filmin oyuncu kadrosunda başrolde Gabourey Sidibe ile birlikte yardımcı rollerde Mariah Carey, Mo’Nique, Paula Patton ve Lenny Kravitz vardır. Film, Sidibe’nin ilk oyunculuk deneyimidir. Film bir dağıtım şirketi olmadan ilk kez, Push: Based On The Novel By Sapphire adıyla 2009 Sundance Film Festivalinde ve 2009 Cannes Film Festivalinde gösterilmiştir.

İlgili haberler
GÜNÜN FİLMİ: Sessiz Bir Tutku

Amerikan şiirinin öncülerinden biri olarak kabul edilen Emily Dickenson’ın tüm cinsiyet ayrımlarına...

GÜNÜN FİLMİ: Die Göttliche Ordnung

İsviçre’de ‘sıradan’ kadınların oy hakkı mücadelesi…

GÜNÜN FİLMİ: Viviane Amsalem'in Boşanma Davası

Evliliğin haham hakimlerin kontrolünde olması ve boşanmanın ancak kocanın rızasıyla mümkün olabilmes...