GÜNÜN BELGESELİ: Benim adım Malala
Kız çocuklarının eğitimi için küresel çapta bir mücadele veren Malala Yusufzay’ın bugüne dek yaşadıklarını konu alan ‘Benim adım Malala! belgeselini izlemeye ne dersiniz?

Pakistan'ın kuzeyinde, Taliban'ın güçlü olduğu Svat Vadisi'nde yaşayan Malala Yusufzay eğitim ve kadın hakları konulardaki aktivistliğiyle tanındı ve kız çocuklarının okuması için yürüttüğü kampanyalar nedeniyle ülkede sembol isim haline geldi.

Çocuk aktivist, kız çocuklarının eğitimi için verdiği mücadele dolayısıyla 2011 yılında Pakistan hükümetince verilen "ulusal barış ödülüne" layık görüldü.

Malala, BBC'nin Urduca servisine yaşadıkları bölgenin kontrolünü ele geçiren Taliban militanlarıyla yaşamanın nasıl bir şey olduğuyla ilgili yazdığı günlükle gündeme geldi. Yazıları dünyanın ilgisini çekince Malala, New York Times gazetesinin belgeselinde yer aldı.

Pakistanlı kızların okula gitmesi için sürdürdüğü mücadele nedeniyle Pakistan Talibanı'nın hedefinde olan Yusufzay, 9 Ekim 2012 tarihinde militanlar tarafından düzenlenen silahlı saldırıda baş ve boynundan vurulmuştu.

Ravalpindi kentindeki askeri hastanede tedavi altına alınan Malala, daha sonra İngiltere'ye götürülmüştü.

Malala’nın yaşamını perdeye aktaran bu belgesel ile Malala’yı ve kız çocuklarının okuma mücadelesini yakından görebilirsiniz...


İlgili haberler
GÜNÜN BELGESELİ: Yuva

Birçok festivalden ödülle dönen Yuva belgeseli duymak, görmek istemediğimiz şeyleri yüzümüze vuruyor...

GÜNÜN BELGESELİ: Arap Alevi Emekçi Kadınlar Belges...

Belgesel, savaşı en çok hisseden kadınların, bedenlerini bir savaş ganimetine dönüştürülmesine ve er...

GÜNÜN KADINI: Malala Yousafzai

Küçük yaşına rağmen büyük bir cesaret örneği Malala Yousafzai’nin yaşamı ve mücadelesi. O Pakistan’d...