Ceylan’a feryada ortak olan şarkılar
Bu şarkılar Ceylan gibi çocukların hikayeleriyle tanışılmasına vesile oluyor. Evladının etrafa savrulan parçalarını eteğine toplayan annenin feryadına ortak olmaya çağırıyor.

Sezen Aksu ve Tarkan’ın, havan topuyla öldürülen Ceylan Önkol için söylediği “Ceylan” şarkısı çok ses getirdi. Şarkının yayımlandığı günlerde, bu düeti pek çok site haberleştirdi, şarkı binlerce kişi tarafından dinlendi.
Google aramalarında “Ceylan Önkol kimdir” terimlerini kullanarak yapılan aramalar şarkı yayımlandıktan sonra yüzde 160, “Ceylan Önkol nasıl öldü” terimlerini kullanarak yapılan arama ise yüzde 60 oranında arttı.
Bu aramalarda 12 yaşındaki Ceylan Önkol’un Diyarbakır Lice’de 28 Eylül 2009 günü hayvanlarını otlattığı sırada jandarma karakolundan atılan havan topu ile öldürüldüğünü öğrendi internet kullanıcıları. 12 yaşındaki koca ve kara gözlü kız çocuğunun tek karelik o fotoğrafını gördüler. Ceylan Önkol’un bölge illerinde öldürülen Uğur Kaymaz, Enes Ata gibi çocuklardan yalnızca biri olduğunu fark ettiler.
Söz ve müziği Sezen Aksu’ya ait olan “Ceylan” 2012’de yazıldı. Bu şarkıyı ilk olarak yine 2012’de Nükhet Duru seslendirdi, daha ağır bir ritimle. Ancak o dönem yeterli ilgiyi yakalayamamıştı.Şimdi ise şarkı, müzisyen Yaşar Gaga’nın albümünde elektronik altyapıyla Tarkan ve Sezen Aksu tarafından seslendirildi.Ceylan Önkol için beste yazıp seslendiren bir diğer isim de Nazan Öncel oldu. Ceylan Önkol’un öldürüldüğü yıl olan 2009’da Nazan Öncel ‘Ceylan Önkol anısına’ beste yaptı ve aynı yıl seslendirdi.Bu şarkılar Ceylan’ın ve onun gibi çocukların hikayeleriyle tanışılmasına vesile oluyor. Evladının etrafa savrulan parçalarını eteğine toplayan annesinin “Ceylankê parçe parçe” diyen feryadına ortak olmaya çağırıyor.
Bir şarkı mı yapıyor bunları? Evet bazen “Ne havan topu ne mermi/ Senle vuruldum ben” diyen bir şarkı.
Şarkılar yapacağını yapsın elbet. Ama şu rakamlar da, çocukları yaşatmak için aklımızda dursun.
İnsan Hakları Derneği (İHD) verilerine göre, çatışmalı süreçlerde Türkiye'de 590 çocuk, polis ve askerin müdahalesi sonucu öldürüldü. Bu rakamlarda en son Silopi’de panzerin ezdiği Furkan ve Muhammet Yıldırım kardeşler yok, elekiriği ve suyu kesilen Sur’da salgın hastalık riskiyle karşı karşıya kalan çocukların verileri de yok.
Kayıp giden çocuklara ağıt şarkılarının değil, Ceylan’ın özgürce dağlarda gezdiği şarkıların yapılması dileğiyle....

İlgili haberler
Batman’da çocuklar fuhşa mı zorlanıyor?

Batman’da 14 yaşındaki G’nin hamile kalmasıyla ortaya çıkan istismar olayı arkasından birçok çocuğun...

800 çocuk istismarı dosyası Türkiye'nin özeti!

İstanbul Şehir Üniversitesi Psikoloji Bölümü öğrencileri, 800 çocuk istismarı dosyasını inceleyerek...

Sur’da kadınlar eziyeti yaşıyor

Sur’un yıkım kararı ile boşaltılmak istemesine karşı çıkan vatandaşların elektrik ve suları kesildi....