Seçim 2023
İran protestolarında iki kadın öldürüldü: ‘Sokakları terk etmiyoruz’
Hananeh Kia Nowshahr şehrinde, Ghazele chalavi Amol ilinde polis tarafından ateş edilerek öldürüldü

Mahsa Amini’nin ahlak polisi tarafından öldürülmesinin ardından İran halkı sokaklardan çekilmiyor. Ülke çapında 30 Eyalette 100'den fazla ilde protesto düzenlendi. Polis ve Devrim Muhafızları güçleriyle devam eden kanlı çatışmalar nedeniyle onlarca kişi hayatını kaybetti. Polis tarafından geniş çaplı tutuklamalar başladı.

Halk Gheshm ilininin Cuma İmamı Merkezini yakarak “Diktatöre ölüm” sloganları attı.

Mazandaran'da rejimin vali yardımcısı: “Dün gece 41 hükümet mekanına saldırı düzenlendi, 76 polis ve Devrim Muhafızı gücü yaralandı.” Açıklaması yaptı.

Halk Tebriz, Tahran, Sanandaj, Amol ve birçok ilde valilikleri, bankaları, polis araçlarını yaktı.

Tahran ilinde Mahsa Amini’nin anısına “Hejab” caddesinin tabelası “Mahsa Amini” olarak halk tarafından değiştirildi.

Protestolar devam ederken İran rejimi ülke çapında internet erişimini keserek haberleşmenin önünü kesiyor. İnternet erişiminin zayıflaması ve kesilmesiyle gelen videolar gecikmeli yayınlanıyor.

İKİ KADIN ÖLDÜRÜLDÜ

Yerel bilgilere göre ölenlerin sayısı 31’e yükseldi. Hananeh Kia Nowshahr ve Ghazele chalavi Amol şehirlerinde iki kadın polis tarafından ateş edilerek öldürüldü.

Gazeteci ve insan hakları aktivisti Arash Sadeghi, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Amol şehrinin 17 Shahrivar Hastanesi'nden alınan bilgilere göre, dün gece bu şehrin protestolarında 11 kişi hayatını kaybetti. Tutuklu sayısı: yaklaşık 50 erkek ve 6 kadın” dedi.

İran’da internet erişimine ulaşıldığı anlarda halkın sokakları terk etmediği gibi kitlelerin büyüdüğünü, ufak illerin ve hatta köylerin protestolara katıldığını görüyoruz. Protestolara katılanlar İnternete eriştikleri anlarda “Biz sokaktayız, sesimiz olun”, “İnterneti kesip bizi öldürüyorlar, Sokakları terk etmiyoruz” mesajlarını İran’ın çeşitli illerinden haber portallarına gönderdiler, Sosyal medyada yazdılar.

Tutuklananların net sayısı belli olmamakla birlikte çok fazla kişinin gözaltına alındığı ve kendilerinden haber alınmadığı biliniyor.

Fotoğraf: Sarkhat

İlgili haberler
Mahsa Amini’nin ardından ‘kadın, yaşam, özgürlük’...

İran'da ahlak polisi tarafından öldürülen Mahsa Amini'nin defnedilmesinin ardından kadınlar sokağa ç...

İran: Kadın mücadelesi açısından bir dönüm noktası

Katillerine karşı baş kaldıran İranlı kadınlar, mücadele tarihlerinde görülmemiş eylem biçimlerine b...

İran rejiminin ideolojik kalesi: Zorunlu örtünme

İran'da rejimin ilk yıllarından itibaren baskının en yoğun olduğu meselelerden biri ve rejimini inşa...