Day-Mer Kadın Komisyonu'ndan kız kardeşlik köprüsüne bir tuğla
İngiltere’de Day-Mer Kadın Komisyonu Kız Kardeşlik Köprüsüyle Hayatı Yeniden Kuruyoruz çağrımıza Londra’dan ses verdi. Day-Mer'den Güngör Kuş, depremzede kadınlarla dayanışma etkinliklerini yazdı.

Londra’da yaşayan ve Türkiyeli göçmen kadınlardan oluşan Day-Mer Kadın Komisyonu olarak “Dayanışma ile ayaktayız, örgütlenerek değiştireceğiz” şiarıyla düzenlediğimiz 8 Mart etkinliği, 12 Mart Pazar akşamı gerçekleştirildi. Ekmek ve Gül’ün Kız Kardeşlik Köprüsüyle Hayatı Yeniden Kuruyoruz çağrısına Day-Mer’li kadınlar olarak cevap vererek; 8 Mart için düzenlediğimiz etkinliği deprem bölgesindeki kadınlarla dayanışmak, ihtiyaç malzemelerinin giderilmesi için organize ettik.  

‘ŞİDDETE, SÖMÜRÜYE KARŞI ÇARESİZ DEĞİLİZ’

Day-Mer Kadın Komisyonu adına konuşan Mehtap Gül İngiltere’de göçmen kadınların karşı karşıya kaldıkları işsizlikten, zorluklardan bahsetti: “Günümüzde hâlâ “eşit işe eşit ücret” talebimiz devam etmektedir. 21. yüzyılda bizler kadın olmamızdan dolayı hala ucuz emek gücü olarak kullanılıyor, savaşlarda, işyerlerinde, evde şiddete ve tacize maruz kalıyoruz. Yaşadığımız ülke İngiltere’de de tasarruf politikası adı altında uygulanan sağlık, eğitim ve sosyal yardım kesintileri, özelleştirmeler, işten atmalardan en çok etkilenen biz kadınlarız. Sosyal hakların budandığı, hayat pahalılığının ve yoksulluğun arttığı günümüzde özellikle yalnız yaşayan anneler olarak da işsizlikle yüz yüzeyiz. Göçmen olmaktan kaynaklı dile hakim olamadığımızdan yine meslek sahibi olamıyoruz, sadece çocuk ve aile içi işlerden sorumlu tutulduğumuzdan dolayı hem iş bulmakta zorlanıyoruz, hem de bulduğumuz işlerde asgari ücretin altında çalışmak zorunda kalıyoruz. Düşük ücretle emeğimizin karşılığını alamıyoruz. Her defasında insanca yaşam diye haykırıyor, fakat insanlık dışı koşullarda öldürülüyoruz. İşte tam da bunlardan dolayı, yoksulluğa, şiddete, ve sömürüye karşı çaresiz değiliz. Eşit, özgür ve şiddetsiz bir yaşamı örgütlenerek kazanacağız.”

18 MART’A ÇAĞRI

Irkçılığa Karşı Ayağa Kalk (Stand Up to the Racism) Koalisyonundan Jane Bassett, 8 Mart’ın  sadece bir kadın günü değil, kadınların taleplerinin haykırıldığı ve mücadelenin sürdürüldüğü emekçi kadınların dayanışma ve mücadele günü olduğunu vurgulayarak söze başladı. İngiltere’de yeni çıkan göçmenlik yasasının kabul edilemez olduğundan bahsetti. Tüm emekçileri, 18 Mart Cumartesi, Uluslararası Irkçılığa Karşı Mücadele Günü vesilesiyle yapılacak olan eylemlere katılmaya, mücadeleyi, birliği, dayanışmayı güçlendirmeye çağırdı.

 ÖĞRETMENLERİN GREVİNE DESTEK

Ulusal Eğitim Sendikası (NEU) temsilcisi ve Day-Mer üyesi Zübeyde Aydemir öğretmenlerin grevlerine ve taleplerine dair konuştu. Göreve başlayan öğretmenlerin üçte birinin baskılardan ve kesintilerden dolayı ilk beş yılda işi bıraktıklarını söyleyen Aydemir, yeni öğretmen yetiştirilemediği için öğretmen açığı olduğunu anlattı. Grevde olan öğretmenlerin öğrencilerinin ve velilerinin de öğretmenlerin yanında olduklarını göstermesi gerektiğini vurguladı.

DAYANIŞMA İÇİN ŞARKILAR SÖYLENDİ, RESİMLER SERGİLENDİ

Erdal Yapıcı yönetiminde Day-Mer Kadın Korosu üç eser seslendirdikten sonra, sahneyi Halil Akçadağ yönetiminde çalışmalarına devam eden Day-Mer Erbane Grubu gösterimine bıraktı.


Sonrasında Kamil Küpeli ile hazırladıkları şiir dinletişiyle, Day-Mer Şiire Yolculuk grubu da gecede yerlerini aldılar. Bağlamada Levent Canen, gitarda Erdal Yapıcı, ritim de Suat Karakuş ve vokalde Birgül Tunç’tan oluşan müzik grubunun dinletisi gecemize renk katarken büyük ilgi topladılar.

Day-Mer’de faaliyet gösteren Gökkuşağı resim kursu, öğretmeni Belgin Özkursun ve kursiyer arkadaşlarımızla birlikte, “Bütün Kadınlar Emekçidir, Gücümüz Birliğimiz” şiarıyla açtıkları resim sergisiyle bizlere destek oldular. Sergiledikleri resimlerini de satarak elde ettikleri gelirle depremzede kadınlara dayanışmada bulunacaklarını söylediler.

ULUSLARARASI KADIN DAYANIŞMASINI SÜREKLİ KILALIM!
Day-Mer Kadın Komisyonu olarak, uluslararası kadın dayanışmasını sürekli kılmak ve olanakları seferber etmek için farklı göçmen ve yerel kadın örgütleriyle ağlar kuruyoruz ve diğer kurumları da dayanışma köprüsünü büyütmeye çağırıyoruz.

Fotoğraflar: Day-Mer Kadın Komisyonu

İlgili haberler
Birlik olduk, kız kardeşlik bağımızın köprüsünü ku...

‘Oyunlarda sesimizi birbirimize duyurduk. Vazgeçmeden birlikte yürüyeceğimize söz verdik. Çocuklarım...

'Kız Kardeşlik Köprümüz her yere ulaşacak'

Narlıdere'de kadınlar 8 Mart'ta sokaktaydı. Nuriye Erdoğan, Narlıdere Demokrasi Platformundan kadınl...

Viyana’da ‘Kız kardeşlerin Dayanışması’ konferansı...

Avusturya Viyana’da 8 Mart dolayısıyla kadınlar ‘Kız kardeşlerin Dayanışması’ konferansında bir aray...