GÜNÜN FİLMİ: Hayatını yaşa, Margarita
Engelli insanların da duyguları ve cinsel istekleri vardır, halk tarafından bilinir ama yokmuş gibi davranılır. Bize bu gerçeği gösteren bir film: Hayatını yaşa, Margarita

Türkçeye “Hayatını yaşa, Margarita” olarak çevrilen “Margarita, with a straw” filmini izlediniz mi? 2014 Hindistan yapımı olan bu film, Shonali Bose tarafından yönetiliyor. Başroldeki Kalki Koechlin, Laila adında beyin felçli bir kadını canlandırıyor.
Üniversitede öğrenci olan Laila, aynı zamanda bir müzik grubunda söz yazarlığı ve elektronik müzik düzenlemesi yapıyor. New York’ta bir üniversiteden burs kazanmasıyla Hindistan’dan ayrılan Laila’nın kendini keşfetme yolculuğunu izliyoruz film boyunca.
Engelli insanların da duyguları ve cinsel istekleri olduğu, halk tarafından bilinen ama yokmuş gibi davranılan bir gerçeği gösteriyor bize. Engelli insanları konu edinen filmlerde de bu gerçeğin çokça göz ardı edildiğini anlatıyor. Hollywood sinemasında çoğunlukla kahramanlıklarıyla (bir spor müsabakasında kupa kazanmak gibi) karşılaştığımız engelli insanları, hayatın içinden ve cinsel yönelimleriyle yansıtabilen bir film bulmak güç. “Margarita with a straw” Laila’nın engelli oluşuna odaklanmadan bunu çok iyi başarıyor. Burada söylemek gerekir ki, başta Koechlin olmak üzere oyunculuklar göz dolduruyor.

‘LAILA’NIN CİNSELLİĞİ KEŞFEDİŞİ’
Laila, tekerlekli sandalyeye bağlı bir kadın ama bu, onun gibi özgür ruhlu biri için engel oluşturmuyor. Çevresindeki insanların ona “normal” olmadığını söylemelerine ve farklı davranmalarına rağmen Laila buna aldırmıyor. Örneğin, katıldıkları müzik yarışmasında ödülü veren kadının bu ödülü engelli bir grup üyesi barındırdıkları için verdiklerini söylemesi üzerine Laila’nın tepkisi, orta parmağını kaldırmak ve sahneden ayrılmak oluyor. New York’a yerleştiği dönemde, katıldığı bir eyleme polisin müdahalesi sırasında görme engelli bir kadın olan Khanum’u kurtarıyor ve aralarında bir aşk ilişkisi başlıyor. Biseksüel olduğunu fark eden Laila, bu süreçte iki cinsle de olan ilişkileriyle cinselliğini keşfediyor. Hint sineması için radikal bir fikir olsa da, filmde bu durum büyütülmeden veriliyor. Filmde, geleneklere bağlı olan ailesiyle biseksüel olduğunu paylaşırken yaşadığı sıkıntılara ve bunların üstesinden nasıl geldiğine de tanık oluyoruz.

'GÜÇLÜ VE ÖZGÜR LAILA'
Filmin son kısımlarında olayların hızlanması ve geçişlerin fazla oluşu dikkat dağıtıcı olsa da film etkileyici olmaya devam ediyor. Yaşadığı deneyimlerle beraber, filmin sonunda karşımızda kendini keşfetmiş, güçlü ve özgür bir Laila buluyoruz.

İlgili haberler
GÜNÜN FİLMİ: Bar Bahr/In Between

Tel Aviv’de yaşayan üç Filistinli kadının aileleri ile yaşadıkları sorunlar, ortaklaşan hayatları v...

GÜNÜN FİLMİ: Kahire 678

Gerçek hikayelerden yola çıkan film Mısır'da birbirinden farklı üç kadının ortaklaştığı cinsel şidde...

GÜNÜN ŞARKISI: Dle yaman

Koskoca bir kültürden geriye elde kalandır Dle Yaman. Ermeniler için bir ağıt, bir hatırlayıştır. 19...