GÜNÜN BİLGİSİ: Hidradenit kadınlarda daha sık görülüyor
Toplumda köpek memesi hastalığı olarak bilinen, koltuk altı, kasık, kalça ve meme altlarında, kronik ağrılı iltihapla birlikte ortaya çıkan HS kadınlarda daha fazla görülüyor.

Kişileri utandıran, sosyal hayattan uzaklaştırarak depresyona sokan aynı zamanda da yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen Hidradenit lezyonlarının dağılımı cinsiyete göre değişirken, araştırmalar genital bölge ve bacaklardaki lezyonların kadınlarda daha sık olduğunu gösteriyor. Tek ve ağrılı bir nodül olarak ortaya çıkan ardından da zamanla kötüleşerek iltihaplı lezyonlara dönüşen Hidradenit’in görülme sıklığının kadınlarda erkeklere kıyasla 2 ila 5 kat daha fazla.

Toplumda “köpek memesi hastalığı” adıyla da bilinen HS, ortalama olarak 21 ile 23 yaşları arasında ortaya çıkıyor. Genellikle menopoz dönemi sonrası azalıyor.1-3 Ayrıca birinci derece akrabalarında Hidradenit olan hastaların yüzde 34’ünde de aynı hastalığın görülmesi dikkat çekiyor.

Yapılan araştırmalar sonucunda immün sistem bozukluğundan kaynaklanan bir hastalık olduğu ortaya çıkan Hidradenit’in belirtileri arasında; batma, yanma, ağrı, sıcaklık, kaşıntı ve aşırı terleme yer alıyor.

Hastanın yaşamı üzerinde olumsuz etkisi olan dermatolojik hastalıklar arasında yer alan Hidradenit’in ileri evrelerinde bakteriyel enfeksiyonlar lezyonların yayılması nedeni ile risk olarak görülüyor ve hastalığın alevlenmesiyle ilişkilendiriliyor.

Hastalıkla ilgili detaylı bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

İlgili haberler
GÜNÜN BİLGİSİ: Havanızı değiştirecek 10 bitki

Biz de çok seviyoruz çiçekleri. Bunlar hem güzeller hem de havayı değiştirmek için çok etkili!

GÜNÜN BİLGİSİ: Cibali tütün fabrikası ve kadın işç...

Cibali Fabrikası kadınların tütün kokan elleri üzerinde yükselir. Ancak aynı şartlar ve zorluklarda...

GÜNÜN BİLGİSİ: Kadın beyni erkek beyninden daha ak...

Bilim insanları kadın ve erkeklerin beyin fonksiyonlarını inceledi. Araştırmaya göre; kadınların bey...