‘İstanbul Sözleşmesinden vazgeçmeyeceğiz”
Adana’dan okur mektubumuz: “Kadınlar birlikte daha da güçlenmekte bu yasaya sahip çıkmaktadır. Asla haklarımızdan ve İstanbul Sözleşmesinden vazgeçmeyeceğiz.”

İstanbul Sözleşmesi imzalanalı 9 yıl oldu ve her gün kadınlar katledilmeye devam ediyor. Kadınlar ya sakat bırakılıyor, ya kezzap atılıyor, ya da 2 gün önce olduğu gibi ailesinden herkes öldürülüyor. 

İstanbul Sözleşmesi tam olarak uygulanabilseydi, yasalar uygulansaydı birçok kadın yaşıyor olurdu. Bırakın uygulamayı, alınamayan önlemler, açıkça erkin tarafının tutulması görüntüsünü ortaya koymuştur. Kadınlar öldürülmeden ya da yaralanmadan sürekli şikâyetlerde bulunmuşlar, tehdit edildiklerini, taciz edildiklerini, saldırıya maruz kaldıklarını defalarca iletmelerine rağmen nedense “aile içinde olur böyle şeyler” anlayışı kadınları ölüme kadar götürmüştür.

Her olayda kadınlar bir araya gelmiş seslerini duyurmuş, yılmamış gece gündüz demeden alanlarda yapılan haksızlıklara karşı çıkmıştır.

Şimdi geldiğimiz noktada İstanbul Sözleşmesini iptal etmek istiyorlar. Bırakın iptal edilmeyi bir an önce vakit daha geç olmadan yasanın tüm maddelerinin derhal uygulanması gerekmektedir.

Kadınlar birlikte daha da güçlenmekte bu yasaya sahip çıkmaktadırlar. Bu kadar sıkıntılı bir dönemde asla hak edilen yasalardan ve İstanbul Sözleşmesinden vazgeçmeyeceğiz.

İlgili haberler
Kadınlar Twitter’da: İstanbul Sözleşmesi’nden vazg...

İstanbul Sözleşmesi’nin yürürlüğe girdiği bugün, hazırladıkları videolarla bir sosyal medya zinciri...

GÜNÜN BİLGİSİ: İstanbul Sözleşmesi aslında ne?

İstanbul Sözleşmesi’ne ilişkin doğru bilinen yanlışları daha önce madde madde sıralamıştık. Şimdi de...

‘İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz’ sözümüzü...

Tüm kadınlara Ekmek ve Gül olarak bir çağrımız var: Gelin, sözleşmenin yürürlüğe girmesinin yıldönüm...