Çocuğun beslenmesi de okulun temizliği de velilerin sırtında
Çocukların bir öğün yemeğinin ellerinden alınması yetmezmiş gibi Esenyalı’ daki bir anaokulunun temizliğinin de veliler tarafından yapılması istendi.

Okulların açılmasıyla birlikte bizim sırtımıza yeni yükler bindirilmeye başlandı. Okulun ilk haftasında yapılan toplantıdan bizim payımıza okulun temizliğinden, çalışan temizlik görevlisinin maaşına kadar yapılacak ödemeler düştü. Anaokullarında kadınların mücadelesiyle kazanılan bir öğün ücretsiz yemek de kaldırıldı. Çocuklarımızın beslenmesi de bizde artık. Zaten anaokuluna gitmeyen çocuklarımızın beslenmesini hazırlarken çok zorlanıyorduk şimdi yeniden besleme listeleri dağıtıldı. Veli toplantısında yanımda oturan kadın arkadaşımız, “Umarım ücretsiz yemek verirler, çok zorlanıyorum.” dedi. Yanımızdaki diğer kadın arkadaşımız da “Benim dört tane çocuğum var. Hiçbirine dışarıdan poğaça alamıyorum. Evde yaptığımda da maliyeti o kadar arttı ki bir tepsi ancak yapıyorum. Onu da çocuklar iki gün götürüyorlar. Sürekli bu durumdayım, ne yapacağımı bazen şaşırıyorum. Bazen evde malzeme eksik oluyor. Ekmek arası yapsam sadece çocuklara, ekmek parası 16 lirayı buluyor. Ben çocuklara mı ekmek koyayım, evde mi yiyelim. Bazen çok çaresiz kalıyorum” dedi.

ÇOCUKLARIN KARNI DOYSUN, TEMİZ OKULLARDA OKUSUN

Bizler çocuklarımızın hakkı olan sağlıklı yemeği isterken Milli Eğitim Bakanlığı bütçe yok diyerek kaldırdı. Şimdi de okul yönetiminin bütçe olmadığı için bizi temizlik görevlisi ilan etmesiyle devam ediyoruz. Anasınıfında temizlik görevlisi yetersiz olduğu için her ay üç veli, sınıfın camlarını silip dip köşe temizlik yapacak. Bu yıl böyle devam edecek. Ayrıca bizlerden temizlik görevlisinin parasını ödemek için okula bağış yapmamız isteniyor. Müdür bey “Bugün okulla sorun yaşayabilirsiniz. Bunları başka mercilere iletmeden bize gelin, biz çözelim.” diyor. Yani ‘okulda temizlik yaparken başınıza bir iş gelebilir, bunu sakın kimseye duyurmayın, biz çözelim yada görmezden gelelim’ demek istiyorlar. Sadece temizlikle bitmiyor ki! Bu sene ek kaynak kitap da devlet tarafından verilmiyor, bunu da biz alıyoruz. Bir kaynak kitap 400 lira. Bir de ek olarak da okul kitaplığına kitap alınacak daha onun parasını da biz ödeyeceğiz. Benim iki çocuğum okula gidiyor, ikisinin okul masrafları o kadar zorluyor ki artık nereden nasıl kısarız bilmiyorum. Okullar zaten eğitim konusunda yetersizken bir de her şeyi daha da zorlaştırıyorlar. Bizler çocuklarımızın hakkı olan 1 öğün ücretsiz yemeği istiyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı eğitime yeterli bütçe ayırsın, tüm okullarda öğrencilerin bir öğün karnı doysun hem de temiz okullarda okusunlar istiyoruz.

Fotoğraf: Evrensel

İlgili haberler
Anaokulundan ortaokula velilerin talebi tüm kademe...

Okulların açıldığı ilk gün çocuklarını okula götüren veliler, beslenme çantaları boş dedi, ücretsiz...

Bir öğün ücretsiz yemek için birlikte mücadeleye

İşveren nasıl bizlerin yemeğini vermek zorundaysa bunu işçiler mücadeleleriyle kazandıysa devlet de...

Okul öncesinde kimi okullarda velilerden beslenme...

Israrlarla kazanılan okul öncesinde ücretsiz yemek hakkı Milli Eğitim Bakanlığından hiçbir açıklama...