60 kez şikayette bulundu, polisler kadın öldürülürken savcıdan izin bekledi
Hakkında uzaklaştırma kararı çıkarttırmasına rağmen evli olduğu erkek tarafından boğularak öldürülen Sevtap Şahin’in, öldürülmeden önce 60 kez şikayette bulunduğu ortaya çıktı.

60 kez şikayette bulundu, polisler kadın öldürülürken savcıdan izin bekledi

Hakkında uzaklaştırma kararı çıkarttırmasına rağmen evli olduğu erkek tarafından boğularak öldürülen Sevtap Şahin’in, öldürülmeden önce 60 kez şikayette bulunduğu ortaya çıktı.

AKP hükümetinin İstanbul Sözleşmesi'ni kaldırmak istemesi üzerine başlayan tartışmalar sürerken, polise 60'a yakın şikayette bulunmasına rağmen hiçbir tedbir alınmaması sebebiyle bir kadının daha evli olduğu erkek tarafından katledildiği ortaya çıktı.

Katledilen Sevtap Şahin'in ailesi, olay günü görevli polislerin de “görevlerini ihmal” ettiklerini ileri sürerek suç duyurusunda bulunmaya hazırlanıyor. Sevtap Şahin'in annesi Sevil Gözüyaşlı, “Kızım ihmalden öldü. Bu sistemde kadınlar korunmuyor. Kadınlar niye öldürülüyor diye merak ediyordum. İşte bundan öldürüyorlarmış” dedi.

‘UZAKLAŞTIRMA KARARI VERİLSE DE HER GÜN EVİMİZİN ETRAFINDAYDI’
Cumhuriyet’ten Mehmet Kızmaz’ın haberine göre, evde sadece kızıyla kaldıkları için, Özcan Şahin’in kendilerini “sahipsiz” bularak rahat bırakmadığını belirten anne Sevil Gözüyaşlı, “Kızıma koruma kararı verildi ama herhangi bir koruma alınmadı. Sözde korundu. Katile de uzaklaştırma kararı verilmişti ama her gün evimizin etrafına gelirdi. Evin önüne sandalye getirip oturuyordu. Kapımızı dinlerdi. Evi taşlıyordu. Bir keresinde kapıya anahtar uydurup kızıma saldırdı. Polisler o anahtarı ona tekrar iade etmiş. Çok defa şikâyette bulunduk. Hiçbir şey yapılmadı. Karakolda 2 saat boyunca onu da bizi de tutuyorlardı. Biz çıktıktan 2 dakika sonra onu da bırakıyorlardı. Peşimizden geliyordu” diye konuştu.

‘OĞLUM GELİNİMİ ÖLDÜRMEYE GİDİYOR’
Anne Gözüyaşlı, olay günü sabah saatlerinde katilin annesinin polise, “Oğlum gelinimi öldürmeye gidiyor” diye ihbarda bulunduğunu belirterek şunları anlattı:

“Saat 07.30’da eve gelen polis, ‘Baktık. Buralarda yok, tutanak tuttuk’ diyerek gittiler. Oysa katil apartmanın yangın merdiveninde saklanmış. Ne kızımı alıp güvenli bir yere götürdüler ne de kapıda birini görevlendirdiler. Saat 09.00 gibi işe gitmek için kapıyı açtığımda katil kafama bir yumruk atarak içeri girdi. Kızımın boğazına sarıldı. Bağırdım, komşular geldi. Komşularla beni dışarıda bırakarak daire kapısını kilitledi. O anda polisi 3 defa aradım ama polis 20 dakika sonra geldi. Oysa karakol evin bir alt sokağında, 2 dakika yürüme mesafesinde. Kızım canıyla boğuşurken polisler, kapıyı kırma izni bekledi. ‘Kırın, girin, ev benim, kızımı öldürdü’ dediğimde ise ‘Karı-koca içeride. Özel mülk, girilmez’ dediler. Savcıdan izin aldılar bu sefer de kapıyı kıramadılar. Kızım ölümle cebelleşiyorken polisler kapının önünde, ‘Ne yapıyorsun, nasılsın’ diyerek hal hatır soruyordu. Katil, yaklaşık 45 dakika içeride kaldıktan sonra elinde sigarayla kapıyı açtı. Kızım komadayken polisler, ‘Yapabileceğimiz bir şey var mı’ diye sorduklarında, ‘Görevinizi yapmanız gereken zamanda yapmadınız’ dedim.”

Kaynak: Evrensel

İlgili haberler
‘İstanbul Sözleşmesi’ni tartışma, kadın cinayetler...

Pek çok kesimden Pınar Gültekin cinayetine tepki yağarken, kadın örgütleri İstanbul Sözleşmesi’nin t...

Pınar Gültekin’in katledilmesine kadınlardan tepki...

Kadınlar #PınarGültekin'in vahşice katledilmesine ve kadın katliamlarına karşı her yerde sokağa çıkt...

Pınar Gültekin cinayetinin ardından: Hayatımızı ve...

İstanbul Sözleşmesine dönük saldırıları ve artan kadın cinayetlerini, Pınar Gültekin’in vahşice katl...