Engelsiz Ressam: Meliha Bilgin
Kendisi gibi engelli olanlara sesleniyor Bilgin: “Benim gibi engelli olanlar kendilerini eve kapatıp hayata küsmesinler, hayata pozitif baksınlar. Çünkü ben pozitif bakıyorum”

Bedensel engelli Meliha Bilgin, el ve ayaklarıyla değil ağzıyla resimliyor hayal ettiklerini. Kalemi dişlerinin arasına sıkıştırıyor ve çizmeye başlıyor. Kadın figürleri ve kıyafet tasarımları... Hem engelleri aşıyor hem de yaptığı resimlerle sanatsal bir üretim içinde kendini tekrar var ediyor.

ÇİZİM YAPARKEN DİŞLERİ ZARAR GÖRDÜ
Adana’da yaşayan Meliha Bilgin, beş aylıkken geçirdiği menenjit hastalığı sonucu el ve ayaklarını kullanamaz hale geldi. Ama bu durum onu sınırlamadı. Uzun zamandır resimler çizerek engelleri aşıyor. Resim çizmeye nasıl başladığını şöyle anlatıyor Bilgin: “Bir gün oturuyordum. Önümde defter ve kalem vardı. Oyalanmak için resim yapmaya karar verdim. Daha sonra ailem bana büyük bir defter aldı. Sonrasında resimler yapmaya devam ettim.”

Zamanla resim yapma isteği bir tutkuya dönüştü Bilgin’in. Sürekli resimler çizmeye başladı. Ellerini ve ayaklarını kullanamayan Bilgin resimleri uzun süre ağzıyla çizdi. Bir süre sonra dişleri zarar görmeye başladı: “Kalemi uzun süre ağzımda tuttuğum için kalem zamanla dişlerime zarar vermeye başladı” Buna rağmen resim yapmayı bırakmadı Bilgin. Çözüm olarak teknoloji devreye girdi. Şimdilerde ise resimlerini bilgisayardaki paint programıyla çiziyor.

HAYATA POZİTİF BAKSINLAR
Bilgin’in yaptığı resimler insanda şaşkınlık yaratıyor. Sosyal medya hesabında yaptığı resimleri paylaşıyor. Çevreden çok güzel tepkiler aldığını söyleyen Bilgin, kendisini daha çok geliştirmesi konusunda olumlu eleştiriler yapıldığını dile getiriyor. Bu vesileyle kendisi gibi engelli olanlara da sesleniyor Bilgin: “Benim gibi engelli olanlar kendilerini eve kapatıp hayata küsmesinler, hayata pozitif baksınlar. Çünkü ben pozitif bakıyorum”
KADIN MODELLER VE KIYAFET TASARIMLARI
Bilgin’in resimlerine baktığımızda daha çok kadın modeller çıkıyor karşımıza. Kıyafet tasarımları çoğunlukla. Arasında neler yok ki... Gelinlikler, kıyafetler, tuvaletler ... Çizdiği resimlerden bir sergi açmak istiyor Bilgin. Asıl amacını “Sergi açmayı düşünüyorum ama sergi açmaktan ziyade çizdiğim kıyafetlerin kendi adımı verdiğim marka üzerinden tasarlanmasını istiyorum” sözleriyle açıklıyor.

‘AA! ABLAYA NE OLMUŞ’ DİYORLARDI
1978 yılında Antakya’da doğdu Meliha Bilgin. Çocukluğunda toplumsal ön yargılardan çekindiği için okula gitmedi: “Ben okula hiç gitmedim. Annem okula yazdıracaktı. Benim gibi küçük çocuklar bakıyorlardı o zaman. ‘Aaa ablaya noğulmuş’ diyorlardı. Ben de üzüldüm gitmedim.” Bilgin, okuma ve yazmayı ise kendi imkanlarıyla evde öğrendi: “Kardeşim okula giderdi. Derslerini ben de okurdum, o yazardı. Çocuk programlarını izleyerek. Dergi gazete okuyarak öğrendim. “Şu an ailesiyle birlikte Adana’da yaşayan Bilgin, ailesinin her konuda kendisine yardımcı olduğunu ifade ediyor.


İlgili haberler
Ressam Aliye Berger 117 yaşında

“Aşkla yaşadım. Ölümler bile öldüremedi bendeki aşkı. Coşkuyla, aşkla ve sevgiyle yarattım ne yaratt...

GÜNÜN PORTRELERİ: 50 ünlü ressamın resimlerinden k...

Leonardo Da Vinci’den Pablo Picasso’ya 50’ye yakın ressamın gözünden kadın portreleri 2 dakikalık bi...

GÜNÜN RESSAMI: Yüreğini ayağıyla yansıtan Ayşe Işı...

Elleri yerine ayaklarıyla resim çizen bir ressam Ayşe Işık. Hiçbir şey imkansız olmamış onun için. İ...