Hastalık raporu işsizlik ödeneğine engel değil!
İşsizlik ödeneğinden yararlanma koşullarından biri son 120 gün içinde primin yatmış olması. Ancak hastalık raporu nedeniyle prim yatmaması ödeneğe engel değil.

Okurumuzun Sorusu: Ocak ayı başında işten çıkarılacağım. İşsizlik parası için son 120 günde primin kesintisiz yatması gerekiyor diye biliyorum. Hasta oldum ama işsizlik parası alamam diye rapor almaktan korkuyorum. Rapor alırsam ve primim eksik yatarsa ödenek alma hakkım yok olur mu?

İşsizlik ödeneği alabilmek için işçinin işten çıkarılma tarihinden önceki son 120 günde prim ödeyerek sürekli çalışmış olması gerekiyor.

Ancak bunun istisnaları var.

4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanununun Uygulanmasına İlişkin 3 No’lu tebliğin 2. maddesine göre:

İş sözleşmesinin sona erdiği tarihten önceki son 120 gün içinde iş sözleşmesi devam etmekle birlikte:

a) hastalık,
b) ücretsiz izin,
c) disiplin cezası,
d) gözaltına alınma,
e) hükümlülükle sonuçlanmayan tutukluluk hali,
f) kısmi istihdam
g) grev, lokavt, genel hayatı etkileyen olaylar, ekonomik kriz, doğal afetler nedeniyle işyerinde faaliyetin durdurulması veya işe ara verilmesi halinde, prim yatırılmayan süreler için SGK kayıtları esas alınır ve 120 günün hesabında prim yatırılmayan bu süreler kesinti sayılmaz.

Dolayısıyla son 120 gün içinde hasta olduğu için istirahat raporu alan ve bu nedenle son 120 gün içinde eksiği olan işçiler de işsizlik ödeneği alabilirler. Sorun yaşamamak için işçinin istirahat raporu alması büyük önem taşıyor.

Ancak bu noktada işverenin SGK’ya eksik gün nedenini doğru kodla bildirmesi de gerekiyor. Bu nedenle okurumuz muhasebe ya da insan kaynaklarının doğru koddan (1-İstirahat) bildirim yaptığını muhakkak kontrol etmeli.

Yeri gelmişken şunu da söyleyelim. Diyelim ki işveren doğru koddan bildirim yapmadı ve bu nedenle işçinin işsizlik ödeneği başvurusu reddedildi. Bu durumda işçi, istirahat raporu ile birlikte İş-Kur’a başvurarak, eksik gün nedeninin yanlış bildirildiğini belirtip, işsizlik ödeneğine yeniden başvuru yapıp, ödenek alabilir.

İlgili haberler
Kadroya geçen işçi işsizlik sigortası primi ödemey...

Taşerondan kadroya geçen işçilerin brüt ücretlerinden dün olduğu gibi bugün de işsizlik sigortası pr...

İşsizlik ödeneğinde süreyi son primler belirler

İşsizlik ödeneğine hak kazanan işçiye ne süreyle ödenek verileceğini işçinin son 3 yılda kaç gün pri...

Kısmi süreli çalışanlar işsizlik ödeneği nasıl alı...

Kısmi süreli (part-time) çalışanlar, her ay eksik günlerini isteğe bağlı sigortalılık ile tamamlarla...