Hak sahibi çocuk devreden çıkarsa dul eşin aylığı yükselir
Vefat eden babadan hem kız çocuğu hem eşin aylık aldığı durumda, kız çocuğunun aylığının kesilmesi halinde dul eşin aylık bağlama oranı artar.
Okurumuzun Sorusu:
Kayınvalidem vefat eden babasından maaş almakta. Kayınvalidemin annesi de yaşıyor, ikisi birlikte maaşı alıyorlar. Kayınvalidemin malulen emekli olma olanağı var. Babasından olan maaş kesilir mi? Kesilen tutar annesinin maaşına mı eklenir? Kesilmeme durumu nedir? Bilgi rica ederim. SGK’lılar.

Kız çocuklarının yetim aylığı alabilmenin ön koşullarından biri de “sigortalı çalışmamaları ve kendi sigortalılıkları nedeniyle SGK’dan gelir ya da aylık almamaları”.

Bunun tek istisnası kız çocuğunun SSK’lı (4-a) ya da Bağ-Kur’lu (4-b) olması veya bunlardan aylık alması, anne ya da babanın ise Emekli Sandığı’ndan (4-c) emekli olmuş olmasıdır. Bu durumda kız çocuğu hem kendi aylığını hem de yetim aylığını alabilir. Aksi takdirde yetim aylığı alınamaz.

Okurumuzun kayınvalidesi malulen emekli olduğu takdirde SGK’dan kendi sigortalılığından kaynaklı olarak gelir almaya başlayacağı için babasından bağlanan yetim aylığı (yukarıdaki istisna söz konusu değilse) kesilecek.

Ancak yetim aylığı kesildiği taktirde okurumuzun kayınvalidesinin annesinin vefat eden eşinden aldığı dul aylığının bağlama oranı değişecek ve yüzde 50’den yüzde 75’e çıkacak.

Okurumuzun kayınvalidesinin malulen emekli olma şansı varsa, bu olanağı değerlendirmesinde yarar var. Çünkü malulen emeklilikten bağlanacak aylık her koşulda şu an aldığı yüzde 25 oranındaki yetim aylığından daha yüksek olacak ve kesilecek yetim aylığı da annesine aktarılacaktır.

İlgili haberler
En az yüzde 60 engelli olanlar evli olsalar bile y...

SGK Sağlık Kurulu raporuyla en az yüzde 60 engelli olduğu tespit edilenler, evli olsalar bile, anne...

Yetim aylığı bağlama oranını üç faktör belirliyor

Yetim aylığı bağlama oranı; ebeveynin vefat tarihi, ebeveynin bağlı bulunduğu sigorta kuruluşu ve ha...

Yetim aylığı anne veya babadan bağlanır, bir sonra...

Yetim aylığı ancak vefat eden anne ya da babadan bağlanır. Anne ya da babanın kendi anne ya da babas...