Gece vardiyasında çalışan işçinin ikametgahına en yakın merkeze bırakılması gerekiyor
İşveren gece vardiyasında çalışan kadın işçiyi uygun araçla evine en yakın merkezden işyerine getirip götürmekle yükümlüdür.
Okurumuzun Sorusu:

Merhaba ben bir iş yerinde gece vardiyasında çalışıyorum ve servis şoförümüz beni evimin yakınına bırakmıyor. 950 metre yürüyorum. Ben bu durumda ne yapabilirim?

Kadın Çalışanların Gece Postalarında Çalıştırılma Koşulları Hakkında Yönetmeliğin 6. maddesine göre gece vardiyasında çalışan kadın işçilere ilişkin işverenin yükümlülüğü şu şekilde:

“Belediye sınırları dışındaki her türlü işyeri işverenleri ile belediye sınırları içinde olmakla beraber, posta değişim saatlerinde toplu taşıma araçları ile gidip gelme zorluğu bulunan işyeri işverenleri, gece postalarında çalıştıracakları kadın çalışanları, sağlayacakları uygun araçlarla ikametgâhlarına en yakın merkezden, işyerine götürüp getirmekle yükümlüdür.”

Görüldüğü üzere Yönetmelik, işçinin ikametgâhına (evine) en yakın merkezden alınıp işyerine götürülüp getirilmesi kuralını getiriyor. Yani işçinin evinden alınıp evine bırakılmasını şart koşmuyor.

Bununla birlikte okurumuz 1 kilometreye yakın yürümek zorunda kaldığını söylemiş. Eğer servisin okurumuzu bıraktığı yerden sonra okurumuzun evine daha yakın başka bir merkez varsa, servisin okurumuzu bu merkeze bırakması gerekiyor.

Eğer böyle bir merkez mevcutsa, okurumuz işyerine bir dilekçe ile başvurup, yukarıdaki yönetmelik maddesini de dilekçesinde belirterek, evine en yakın merkeze bırakılmayı talep edebilir. İşveren gereğini yapmazsa okurumuz Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına şikâyette bulunabilir ya da servisten indikten sonra özel araç ya da taksi kullanması gerekiyorsa, bunun bedelini işverenden talep edebilir.


İlgili haberler
Servis yükümlülüğünün yerine getirilmemesi haklı f...

İşverenin gece vardiyasında çalışan kadın işçiler için servis yükümlülüğünü yerine getirmemesi halin...

Kör karanlıkta işyeri servisine ulaşmak da bir der...

Gece vardiyasına yola çıkan ya da gece vardiyasından dönen kadın işçilerin en büyük sorunlarından bi...

İşçinin taşınması işverenin servis yükümlülüğünü k...

İşçinin adresinin değişmesi işverenin gece vardiyasında çalışan kadın işçilere servis sağlama yüküml...