Gebe ve emziren çalışanlar yönetmeliği memurları da kapsar
Gebe ve emziren çalışanlara ilişkin yönetmelik, genel olarak kamu personelini kapsamakla birlikte Emniyet personeli bu yönetmeliğin dışında tutulmuştur.
Okurumuzun Sorusu:

Merhaba. Bir şey danışmak istiyorum. 1,5 saat süt izinli çalışan memurum. Sorum şu ki, hafta sonu bana mesai yazılabilir mi? Emziren işçiler günde 7,5 saatten fazla çalıştırılamaz, fazla mesai yaptırılamaz diye yazmışsınız. Bu memurları da kapsar mı? Emniyet personeli için de geçerli mi?

Gebe veya Emziren Kadınların Çalıştırılma Şartlarıyla Emzirme Odaları ve Çocuk Bakım Yurtlarına Dair Yönetmeliğin 2. maddesine göre, bu Yönetmelik İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamındaki kadın çalışan çalıştıran işyerlerine uygulanır.

Ancak “genel kolluk kuvvetleri”, bir başka deyişle Emniyet personeli İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun dışında tutulmuştur.

Dolayısıyla bu Yönetmelikte yer alan ve emziren çalışanların günde 7,5 saatten fazla çalıştırılamayacağına ilişkin kural ne yazık ki Emniyet personelini kapsamamaktadır.

Öte yandan gerek Devlet Memurları Kanunu gerekse Emniyet personeline ilişkin yasal düzenlemelerde, emziren Emniyet personeline fazla mesai yaptırılabileceği ya da yaptırılamayacağına ilişkin bir düzenleme bulamadım.

Kanımca, Anayasa’nın 50. maddesindeki kadınların çalışma şartları bakımından özel olarak korunması ilkesi gereği, gebe veya emziren Emniyet personeline fazla mesai yaptırılamaz. Aksi yönde bir yasal düzenleme, yönetmelik ya da genelge olsa bile, bu düzenlemenin Anayasa’nın 50. maddesine aykırı olacağı kanaatindeyim.

Emniyet görevlilerinin sendika kurması yasak olduğu için okurumuza bir sendikaya danışmasını da tavsiye edemiyorum. Belki kamu çalışanları sendikaları konfederasyonlarından biri ile temasa geçip daha net bilgi alabilir.


İlgili haberler
Süt izni günlük olarak kullanılır

Süt izni günlük 1 buçuk saattir. Süt izni, günlük olarak kullanılır. Süt izninin haftalık, aylık ya...

Süt iznini toplu iş sözleşmesi ile artırmak mümkün...

Süt izninin kullanılabileceği zaman dilimi ve günlük süt izni süresi toplu iş sözleşmesi ile artırıl...

Evden çalışma süt iznine engel değil

Kovid-19 nedeniyle evden (uzaktan) çalışanlar da süt iznini kullanabilir. Evden çalışma süt izni hak...