Devam raporu değilse iki günlük rapor için ödenek verilmez
Yasa gereği raporların ilk 2 günü için ödeme yapılmıyor. Eğer 2 günlük bir rapor, önceki bir raporun devam raporu değilse, ödenek hiç verilmez.
Okurumuzun Sorusu:

Ben 6 gün rapor aldım. Raporum bugün bitiyor. Ayrıyeten bugün 2 günlük daha rapor alacağım. Kaç gün ödeme yapar devlet bana?

Hastalık nedeniyle alınan raporlarda Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 18. maddesi gereği, raporun ilk 2 günü için SGK geçici iş göremezlik ödeneği (rapor parası) vermiyor.

İlk alınan raporun devamı niteliğinde ikinci bir rapor alındığı takdirde, ilk raporun ilk 2 günü için ödeme yapılmazken, ikinci raporun ilk 2 günü için ödeme yapılır. Yani devam raporlarında, sadece ilk raporun ilk 2 günü ödenmez, geri kalan iki raporun toplam süresi için iş göremezlik ödeneği verilir.

Okurumuz ilk aldığı 6 günlük rapor için, SGK’dan 4 günlük iş göremezlik ödeneği (rapor parası) alacak.

Eğer okurumuzun aldığı ikinci rapor, ilk raporun devamı niteliğindeyse, okurumuz 2 günlük ikinci rapor için de 2 günlük iş göremezlik ödeneği alacak. Yani 4+2 gün 6 günlük bir ödeme olacak.

Eğer ikinci rapor, ilk rapordan bağımsızsa, ikinci raporun ilk 2 günü için ödenek verilmeyecek. İkinci rapor 2 günlük olduğu için herhangi bir ödeme söz konusu olmayacak. Yani iki rapor için toplamda 4 günlük bir ödeme olacak.


İlgili haberler
Rapor yarım çalışmadan düşülmez, ücretsiz izin düş...

Analık izni sonrası alınan sağlık raporu yarım çalışma hakkının kullanılabileceği süreden düşülmez,...

Analık ödeneği için rapor tarihinde sigortalılık ş...

Analık ödeneğine hak kazanabilmek için kadın işçinin analık istirahatine ayrıldığı tarihte sigortalı...

Raporluyken ücret alan işçi rapor parasını kullanm...

Raporlu olduğu dönemde işveren tarafından ücret ve sigorta primi tam ödenen işçi, SGK’dan aldığı rap...