Yine hamile çocuk skandalı: 392 hamile çocuk daha gizlenmiş
Kanuni Sultan Süleyman Hastanesinde ortaya çıkan 115 hamile çocuk skandalının ardından adli mercilere bildirilmemiş 392 hamile çocuk daha ortaya çıktı.

İstanbul Küçükçekmece’deki Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 115 çocuğun hamileliğinin adli makamlara bildirilmediğinin ortaya çıkmasının üzerine şimdi de yeni bir skandal gündeme geldi.

Oda TV'den Barış Terkoğlu'nun haberine göre, bu kez de Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 392 çocuğun hamileliğinin gizlendiği ortaya çıktı.

7 Mayıs 2018 tarihinde yapılan şikayetle ortaya çıkan skandalda, 2017 yılı boyunca 392 çocuk gebeliğinin adli makamlara kanuna uygun şekilde bildirilmediği ortaya çıktı. Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı skandalın ortaya çıkmasının ardından soruşturma başlattı. İstanbul Valiliği'nden de olayda sorumluluğu olan doktorlar hakkında soruşturma yürütmek için izin istedi.

DOKTORLAR HAKKINDA SORUŞTURMA
İstanbul Valisi Vasip Şahin, Başhekim Profesör Ahmet Yaser Müslümanoğlu'nun da aralarında bulunduğu kamu görevlisi 59 doktor hakkında soruşturma izni verdi. Vali Şahin, 20 Haziran tarihinde aldığı 2018/110 sayılı kararı, Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimliği'ne de bildirdi.

Kararda doktorlar için; "2017 yılında 18 yaş altı gebeliğini teşhis ve tespit ettikleri çocuk gebeleri, bildirim yükümlülüğüne rağmen bildirmeyerek 'sağlık meslek mensuplarının suçu bildirmemesi fiilini' işledikleri" için soruşturma açılmasına izin verildiği hatırlatıldı.

Kararda ayrıca, doktorların üzerlerine düşeni yaparak adli makamlara gebelikleri bildirmediği vurgulanırken, yapılmayanlar şöyle sıralandı:

"Bu hastalardan 159 adedinin adli vaka bildirimi yapıldığı yönünde HBYS (Hastane Bilgi Yönetim Sistemi) kayıtlarında tarih görülmesine karşılık tutanak ya da herhangi bir bildirim formu düzenlenerek yazılı bildirimin bulunmadığının anlaşıldığı, bu 18 yaş altı gebe çocuklardan sadece cinsel istismar tespiti yapılan 17 hastanın, hastane polisine telefonla bildirildiği, polis noktası kayıt defterinde 9 hastanın küçük yaşta doğum bildirimi kaydına rastlandığı..."

BAŞHEKİMDEN TEYİT
Olayın ardından Başhekim Ahmet Yaser Müslümanoğlu’nun da hastanede yaşanmakta olan olayı teyit ettiği ve müfettiş incelemesi yapıldığı ancak sonuca dair evrakların henüz kendilerine ulaşmadığını söylediği belirtildi.

İlgili haberler
115 çocuk

Çocuğun bizatihi çocuk olma hali “iradeyi etkileyen bir emare” sayılmıyor, istismara uğrayan çocukla...

Hamile çocuk skandalında skandal savunma: Rızası v...

İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Hastanesinde 115 hamile çocuk skandalıyla ilgili hastane raporunda ç...

115 çocuğun istismarı davasında başhekim FETÖ kump...

115 çocuğun cinsel istismar sonucu gebe bırakılması ve Kauni Sultan Süleyman EAH yetkililerinin konu...