Yargıtay, Nevin Yıldırım’ın müebbet hapis cezasını onadı
Yargıtay Ceza Genel Kurulu, kendisine tecavüz, şiddet ve şantaj uygulayan Nurettin Gider’i öldürdüğü için müebbet hapis cezası alan Nevin Yıldırım’ın cezasını onadı.

Isparta’da kendisine sistematik tecavüz, şiddet ve şantaj uygulayan Nurettin Gider’i öldürdüğü için müebbet hapis cezası alan Nevin Yıldırım’ın cezası Yargıtay Ceza Genel Kurulu tarafından onandı.

Isparta’nın Yalvaç ilçesine bağlı Korukaya köyünde Nevin Yıldırım, kendisine cinsel saldırıda bulunan Nurettin Gider’i 28 Ağustos 2012 tarihinde öldürmek zorunda kalmıştı. "İyi hal” ve "haksız tahrik" indirimleri uygulanmayan Yıldırım’a 2015 yılında müebbet hapis cezası verildi.

YARGITAY MÜEBBET HAPİS CEZASINI ONADI

Yıldırım hakkında verilen kararın temyiz edilmesi sonrasında dosya Yargıtay 1. Ceza Dairesine geldi. Temyiz incelemesini tamamlayan daire heyeti, suçun işleniş şekli ile tanık beyanları dikkate alındığında eylemin tek kişi tarafından işlenmediği düşünüldüğünden sanığın suç ortaklarının tespiti için suç duyurusunda bulundu. Yalvaç Ağır Ceza Mahkemesi, Yargıtay kararında belirtilen araştırma yapıldıktan sonra 2018’de sanık Yıldırım’ın "kasten öldürme suçundan" müebbet hapis cezası ile cezalandırılmasına hükmetti.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı Yıldırım lehine asgari oranda tahrik indirimi uygulanması gerektiği görüşüyle karara itiraz etti.

Sabah gazetesinden Mevlüt Hasgül’ün haberine göre, dosyayı değerlendiren Yargıtay Ceza Genel Kurulu müebbet hapis cezasını onadı.

Gerekçeli kararda, olayda, maktulden kaynaklanarak sanığa yönelen haksız bir fiilin bulunmadığının kaydedildi. Kararda, sanığın rızaya dayalı olarak maktulle yaşadığı birlikteliğin, sanık lehine haksız tahrik hükmünün uygulanmasına yol açmayacağına değinildi.

Fotoğraf: DHA arşiv

İlgili haberler
Yargıtay oy çokluğuyla Nevin Yıldırım’ın hapis cez...

Kendisine sistematik şiddet uygulayan Nurettin Gider’i öldürmekten müebbet hapis alan Nevin Yıldırım...

Nevin Yıldırım neden sustu?

“Tanıklar konuştukça buruk bir tebessümle, çaresizce gülümsemeyle cevap verdi iddialara Nevin.” Yarg...

Kadınlar Nevin Yıldırım için yürüdü

Kendisine tecavüz eden erkeği öldürdüğü için tutuklu bulunan ve yeniden yargılanmasına bugün başlana...