TÜSİAD: Sözleşmenin feshi kadına şiddeti besleyen çarpık zihniyeti cesaretlendirir
Cumhurbaşkanı Kararı ile İstanbul Sözleşmesi'nin feshedilmesi ile ilgili açıklama yapan TÜSİAD, kamuoyu vicdanına kulak verilerek yeniden değerlendirilmesini istedi.

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Cumhurbaşkanı kararı ile İstanbul Sözleşmesinin feshedilmesine ilişkin açıklama yaptı. Kararın, kadına yönelik şiddeti besleyen çarpık zihniyeti cesaretlendireceği belirtilen açıklamada kadına yönelik şiddeti sonlandırma yolunda atılmış hiçbir adımdan taviz verilmemesi gerektiği belirtildi. TÜSİAD, kamuoyu vicdanına kulak verilerek kararın yeniden değerlendirilmesini talep etti.

Açıklama şu şekilde: "Türkiye’nin, tam adı 'Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye ilişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi' olan İstanbul Sözleşmesi’ni feshetmesi, kadına yönelik her türlü şiddeti besleyen çarpık zihniyeti cesaretlendirir. Devletin şiddete karşı sürdürdüğü mücadelesini ise kolaylaştırmadığı gibi telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğurur. Kadına yönelik her erkek şiddeti vakası, İstanbul Sözleşmesi’nin eksikliğini vicdanlara hatırlatacaktır. 6284 sayılı kanun ve İstanbul Sözleşmesi, şiddetle mücadelenin en önemli dayanaklarıdır. Geçtiğimiz yıl İstanbul Sözleşmesi’nden Türkiye’nin çekilmesi tartışmaları gündeme geldiğinde, toplumun pek çok farklı kesimi Sözleşme’ye sahip çıkmış, siyaset alanında da ortak vicdan harekete geçmişti. Zira; hangi görüşe bağlı olursa olsun, tüm siyasi partilerin ve toplum kesimlerinin şiddete karşı birleşmesi insani bir sorumluluktur.

İstanbul Sözleşmesi, yapılan karalama ve çarpıtmaların aksine, kadına yönelik her türlü şiddetle mücadele için, kim olursa olsun şiddet mağdurunu korumak için vardır. İnsan haklarını koruyan İstanbul Sözleşmesi, siyaset alanının mücadelelerine konu edilmemelidir. Unutulmamalıdır ki; kadına yönelik şiddet bir insan hakları ihlalidir. İstanbul Sözleşmesi aynı zamanda dayanağını insan haklarından alan uluslararası bir taahhüttür. Üzülerek görmekteyiz ki bugün alınan karar, uluslararası kamuoyu nezdinde de ülkemizin insan hakları açısından itibarını zedelemektedir. Çağrımız; kadına yönelik şiddeti sonlandırma yolunda atılmış hiçbir adımdan taviz verilmemesidir. İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesi kararının geniş kamuoyu vicdanına kulak verilerek yeniden değerlendirilmesi, şiddetle mücadelede sıfır tolerans anlayışının en büyük göstergesi olacaktır."

Fotoğraf: TÜSİAD Logosu

İlgili haberler
Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmesine A...

Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden Cumhurbaşkanlığı Kararı ile çekilmesi, Avrupa'da ve ABD'de tepk...

TÜSİAD’ın araştırmasına işçi kadınlardan yanıt : P...

TÜSİAD ve TÜRKONFED’in pandemi sürecinden çalışan kadınların daha çok etkilendiğine dair yayımlanan...

TÜSİAD ve TÜRKONFED’den ‘salgının kadın çalışanlar...

TÜSİAD’ın ve TÜRKONFED cinsiyet eşitliği projelerindeki eşitlikle fabrikalarda neler yaşandığını anl...