Tarım işçisi kadınlar günde 50 liraya 12 saat çalıştırılıyor
Aydın Efeler'de mevsimlik tarım işçisi kadınlar kızgın güneşin altında 12 saat güvencesiz bir şekilde ter dökerek geçimlerini sağlamaya çalışıyorlar.

Aydın’ın Efeler ilçesine bağlı Cincin köyünde tarlalarda kavurucu güneşin altında çalışan mevsimlik tarım işçisi kadınlar, günün 12 saatini hiçbir güvenceleri olmadan geçiriyor. Uzun çalışma süreleri nedeniyle tarım arazilerine yakın yerlerde yaşamayı tercih eden mevsimlik tarım işçileri, kızgın güneşten de kendi imkânları ile korunmaya çalışıyor. Ellerindeki yırtık eldivenlerle çalışmak zorunda bırakılan kadınlar, daha fazla çalışmaya rağmen daha az ücret alıyor.

NE İŞ OLURSA YAPIYORLAR
Dihaber’in görüştüğü Aydın’ın Koçerlı köyüne yaşayan tarım işçisi 2 çocuk annesi 46 yaşındaki Cevriye Çevrici 24 yıldır tarım işçiliği yapıyor. Sabahın erken saatinden itibaren diğer işçilerle karpuz tarlasının yolunu tutan Çevirici, kızgın güneşin altında toplanan karpuzları bir bir kamyonlara yüklemenin zorluklarını anlatıyor; “Tarım işçiliği yapıyorum. Sıcak tepemizde.”
Cevriye, çalışma koşullarını ise anlatıyor: “Ben çalıştığım para ile kendi sigortamı yatırıyorum. Ayrıca odun ve kömür yükleme işlerini de yapıyorum. Her işi yapıyorum. Alnımın terini sile sile ekmeğimi kazanıyorum. Kilo hesabı ile topluyoruz. Günlük 50 TL alıyoruz. Çalışmadığımız zaman almıyoruz.”

TOPRAĞA ELLERİMİZLE CAN VERİYORUZ
Çocukluğundan bu yana tarım işçiliği yapan 2 çocuk annesi 63 yaşındaki Döndü Uçaravcı da, 2 kızı ile birlikte çalışıyor. Eşini bir yıl önce kaybeden Uçaravcı, her zorlukla tek başına mücadele ediyor. Çalıştıkları bölgede çok sayıda orman yangınının meydana geldiğini hatırlatan Uçaravcı, “Doğamız talan ediliyor. Biz kadınlar hem ellerimizle ekiyoruz hem de topluyoruz aslında biz doğaya ellerimiz ile can veriyoruz. Topraklarımızın talan edilmesini istemiyoruz. Topraklarımız kimseye peşkeş çekilmesin. Tarım alanlarının yok olmasına kimse izin vermesin. Bu talan ettikleri yerler aslında bizim ekmek kapımız” diye konuştu.

ERKEK İŞİ DİYE BİR ŞEY YOK
2 çocuk annesi 38 yaşındaki Dilber Şimşek ise, kavurucu sıcaklığı rağmen çalışmanın kendisine güven verdiğini söylüyor. Tarlalarda çalışan kadınların emeğinin bambaşka olduğunu belirten Şimşek, çalışma koşullarının zorluklarını şöyle anlatıyor: “Bugün patronların hakaretlerini duyup her şeye rağmen çalışıyorsak biz kadınlar mücadelemizde vazgeçmeyeceğimiz anlamına gelir. Erkek işi diye bir şeyin olmadığını, her işin kadınların işi olduğunu gösteriyoruz.”

İlgili haberler
Milyonlarca mevsimlik tarım işçisi yine unutuldu

Mevsimlik tarım işçisi kadınlar: Sabahın köründe tarlada başlayan, gece yarısına kadar bitmeyen mesa...

Mevsimlik tarım işçisi kadınlar anlatıyor

Mevsimlik tarım işçisi kadınlar yaşamlarını, hayallerini, sorunlarını anlatıyor. Yıllardır sorunları...

Tarım işçisi kadınlar yollarda öldürülüyor!

Tarım işçisi kadınlar iş cinayetlerinde öldürülüyor. Erzincan’da tarım işçilerini taşıyan araç devri...