Star Kadın Derneği: Bölgedeki çocuk istismarı ve tecavüz faillerinin çoğu üniformalı
Bölgedeki çocuk istismarı ve tecavüz faillerinin çoğunun üniformalı olduğunu belirten Star Kadın Derneği Başkanı Dilan Kunt Ayan, bu durumun bölge kentleri açısından bir gerçeğe dönüştüğünü vurguladı.

İnsan Hakları Derneği (İHD), Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD), Star Kadın Derneği ve Hakkari-Van Tabipler Odası Şubeleri, Van’ın Gürpınar ve Çatak ilçesinde korucular ve kolluk güçleri tarafından 9 ve 13 yaşındaki çocukların tecavüze uğraması ve olayı haberleştiren gazeteci Oktay Candemir’in tehdit edilmesine dair basın toplantısı düzenledi. İHD Van Şubesinde düzenlenen toplantıya, açıklamayı yapan kurum yöneticilerinin yanı sıra tecavüz olayını haberleştirdiği için tehdit edilen gazeteci Oktay Candemir de katıldı.

Toplantıda ilk olarak söz alan İHD Van Şube Başkanı Mehmet Karataş, Van’da son yıllarda çocuklara dönük istismar ve tecavüz vakalarının giderek çoğaldığını belirterek, yapılan başvurulara bakıldığında ise faillerin çoğunun kamu görevlileri, korucular ve kolluk güçlerinin olduğuna dikkati çekti. Yaşanan olayların münferit olaylar olmadığını söyleyen Karataş, “Cezasızlık zırhına sığınarak işlenmiş hak ihlalleridir” dedi. Bu tür olayları kamuoyuna taşıyan gazetecilerin de tehditlere ve saldırılara maruz kaldığını dile getiren Karataş, “Gazeteciler, ölümle tehdit ediliyor. Metin Göktepe’yi katleden zihniyetin hâlâ topraklarımızda hüküm sürdüğünü görmekteyiz” diye konuştu. Karataş, çocuklara karşı işlenen suçlar ve gazetecilere dönük sürdürülen tehditlere karşı da hukuki destekte bulanacaklarını söyledi.

GAZETECİ TEHDİTLERE MARUZ KALIYOR

Çocukların yaşadıklarını kamuoyuna duyuran gazeteci Oktay Candemir ise Gürpınar ve Çatak’ta yaşanan iki olayda da faillerin, ellerinde devletin silahı olan korucular olduğunu belirterek, “Olayı gazeteciler olarak haberleştirip kamuoyuna sunduk. Gazetecilerin görevi kamuoyunu aydınlatmaktır ve gerekli bilgiyi sunmaktır. Bu çerçevede haberlerimizi yaptık, ancak daha sonra suç işleme özgürlüğüne sahip bu korucular, sosyal medya üzerinden açık isimleriyle beni ölümle tehdit ettiler” diye konuştu. Candemir, kendisine hukuki destek sunulması için de İHD’ye başvurduğunu ifade ederek, hem tecavüz olayının hem de tehdit olayının takipçisi olacağını söyledi.

‘İSTİSMAR MAĞDURU ÇOCUKLAR TERÖRİST OLARAK GÖRÜYOR’

Star Kadın Derneği Başkanı Dilan Kunt Ayan da Türkiye’de “üniforma” şiddetinin her geçen artarak sürdüğünü ifade ederek, “Üniforma şiddeti, maalesef bölgenin gerçeği olmuş durumda. İstismar olaylarını gerçekleştirenlerin çoğu üniformalıdırlar” diye konuştu. Çocuk istismarı davalarını takip eden ÖHD Van Şubesi Eş Başkanı Medeni Gür ise “Özellikle yargılama aşamasında istismar mağduru çocuklar ‘terörist’ olarak görülüyor, failler ise vatansever olarak kendilerini lanse ederek cezasızlık zırhına bürünmektedir. Bu zihniyet devam etmektedir” şeklinde konuştu. Gür, gazeteci Oktay Candemir’e hukuki destek vereceklerini söyledi.

Haber-Fotoğraf: Jinnews


İlgili haberler
Bölge’de ‘fuhuş çeteleri’ neden etkili soruşturulm...

Sosyolog Halide Türkoğlu ve Hakkâri İHD Yöneticisi Pınar Şen, bu suçların üzerinin örtülmeye çalışıl...

Bölge’de şiddet, istismar, tecavüz, kadın intiharl...

İhraç edilen Mardin Büyükşehir Belediyesi Kadın Politikaları Daire Başkanı Gülizar İpek Bölge’de şid...

Musa Orhan’ı koruyan devlet kadınlara ne söylüyor?

‘Bugün Kürt illerinde kadına ve çocuklara yönelik baskı, şiddet ve istismarın bölgede uygulanan fiil...