Müftülere nikah yetkisi laikliğin gereğiymiş!
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ müftülere nikah kıyma yetkisi verilmesi konusunda açıklama yaptı “Laiklik ilkesine aykırı değil; aksine tam da laiklik ilkesinin gereğidir” dedi.

Müftülere nikah kıyma yetkisi verilmesini kapsayan Nüfus Hizmetleri Kanunu’nun bazı maddelerini de değiştiren Kanun Tasarısı hakkında Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ Twitter hesabından açıklama yaptı.
Kadınların “çocuk evliliklerin önünü açar”, “kademeli olarak dini nikah resmi nikahın yerini alır ve kadınların Medeni Kanun’dan doğan haklarında ciddi sıkıntılar yaşanır” ve “laikliğe uygun değil” şeklindeki eleştiri ve kaygılarına Bozdağ, kadınları suçlayarak yanıt verdi. Müftülere nikah kıyma yetkisi verilmesinin “laikliğin gereği” olduğunu iddia eden Bozdağ “bu değişikliği, ideolojik saplantılarımıza, körlüklerimize ve önyargılarımıza kurban etmeyelim” dedi.

Bozdağ’ın attığı twitler şöyle:

Nüfus Hizmetleri Kanunu’nun bazı maddelerini de değiştiren Kanun Tasarısı, evlenme ehliyeti ve evlenme engellerini değiştirmemektedir.
Nüfus Hizmetleri Kanunu’nun bazı maddelerinde de değişiklik yapan Kanun Tasarısı, evlendirme memuru tanımını da değiştirmemektedir.
Evlendirme memuru; belediyesi bulunan yerlerde belediye başkanı veya bu işlerde görevlendireceği memur, köylerde muhtardır.
Bakanlık, il nüfus/vatandaşlık müdürlükleri, nüfus müdürlükleri ve dış temsilciliklere, evlendirme yetkisi ve görevi verebilir.
Kanun Tasarısındaki değişiklik, bakanlığın evlendirme yetkisi ve görevi verecekleri arasına “il ve ilçe müftülüklerinin” eklenmesidir.
Tasarıdaki değişikliğin kabulü halinde bakanlık, mevcutlara ilaveten il/ilçe müftülüklerine de resmi nikah kıyma yetkisi/görevi verebilecek
Değişiklik, vatandaşımıza, resmi nikah kıyanlara ilaveten yeni seçenekler sunarak resmi nikahı teşvik etmekte ve kolaylaştırmaktadır.
Düzenleme, resmi nikahı kolaylaştıracak, resmî nikah işlemlerini hızlandıracak ve bu suretle kadınların evlilikteki hukukunu koruyacaktır.
Değişiklik, hiç bir kimseyi il/ilçe müftülüklerinde resmi nikah kıymaya zorlamamaktadır; sadece vatandaşımıza ilave seçenekler sunmaktadır.
Herkes, yasal şartlara uymak kaydıyla resmi nikahını dilediğine kıydırma hak ve yetkisine sahiptir.
İsteyen belediyesi olan yerde belediye başkanına veya belediye başkanının bu işlerle görevlendireceği memura ya da köyde muhtara, nikah kıydırabileceği gibi isteyen bakanlığın evlendirme yetkisi ve görevi verdiği il nüfus ve vatandaşlık müdürlüklerine veya nüfus müdürlüklerine, dış temsilciliklere ya da il ve ilçe müftülüklerine de resmi nikah kıydırabileceklerdir.
Bu değişiklik, laiklik ilkesine aykırı değildir; aksine tam da laiklik ilkesinin gereğidir; hukuk devletinin gereğidir.
Küçük yaşta evlilikleri teşvik eder/küçük yaşta evliliklerin önü açılır diyenler; ya değişikliği bilmeyenler ya da bilerek çarpıtanlardır.
Düzenleme, küçük yaşta evlilikleri teşvik etmez; küçük yaşta evliliklerin önünü açmaz. Çünkü evlilik yaşı/evlenme şartları değişmemektedir.
Toplum, belediye başkanına nikah kıydıran/kıydırmayan diye ikiye ayrılmamışsa, müftüye nikah kıydıran/kıydırmayan diye de ikiye ayrılmaz.
Toplumu böler diyenler, dün başörtüsü yasağını da aynı sakat mantıkla savunuyordu. Şimdi başörtüsü serbest, peki toplum bölündü mü? Hayır.
Değişiklik, resmî nikahsız evliliklerin önünü açmıyor; aksine il ve ilçe müftülüklerine resmî nikah kıyma yetki ve görevi veriliyor.
İl ve ilçe müftülüklerine resmî nikah kıyma yetki ve görevi verilmesi, resmî nikahlı evlilikleri azaltmaz; aksine teşvik eder ve de artırır.
Demokratik hukuk devletinin tam da gereği bir değişikliği, ideolojik saplantılarımıza, körlüklerimize ve önyargılarımıza kurban etmeyelim.


İlgili haberler
Müftülere resmi nikâh yetkisi... Bu daha başlangıç...

Müftülüklere resmi nikâh yetkisi medeni haklar açısından yapılacak bütüncül değişikliklerin önemli b...

5 Maddede Müftülere Nikâh yetkisine neden ‘hayır’...

Meclis’e sunulan Nüfus Hizmetleri Kanun Tasarısı kadınların medeni haklarının tırpanlanmasının önünü...

Hükümetin derdi 91 yıllık medeni kanunla

Müftülere nikah yetkisi verilmesini kapsayan yasayı değerlendiren Avukat Selin Nakıpoğlu, ‘kadınları...