Malatya’da bir kadın boşanmak istediği erkek tarafından katledildi
Malatya'nın Hakan Fırat, kendisinden boşanmak isteyen eşi Kübra Fırat'ı av tüfeğiyle vurarak öldürdü. Yaşanan kadın cinayeti üzerine Malatya Demokratik Kadın Platformu açıklama yaptı.

Malatya'da dün akşam saatlerinde eşinden boşanmak isteyen 21 yaşındaki Kübra Fırat, eşi Hakan Fırat tarafından pompalı tüfekle öldürüldü. İddialara göre olay esnasında Kübra Fırat'ın kardeşi Mustafa Güngör de olay yerinde ağır yaralandı.

Konuya ilişkin Malatya Demokratik Kadın Platformu adına açıklama yapan Beyhan Bali, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü arifesinde bile bir kadın cinayeti yaşandığını belirterek, "Ardı arkası kesilmeyen cinayetler karşısında kadınlar ölüm kalım savaşı veriyor. Her geçen gün kadın cinayetleri, istismar, taciz haberleri artarken iktidarın söylemleri bu cinayetlerin yaşanmasını engellemek bir yana , meşrulaştırıyor. Medeni kanunda yer alan boşanma hakkının dahi erkek egemen zihniyet tarafından ölümle cezalandırıldığı bu gibi cinayet haberlerini her geçen gün daha fazla duyar olduk. Bu cinayetler yaşanmadan kadının yaşam ve boşanma hakkını garanti altına alan önlemlerin alınması gerekiyor. Katil, erkek egemen zihniyet. Katil, kadını korumayan politikalar, söylemler. Katil, iyi hal indirimi ve haksız tahrik indirimi yapan yargı. Bizler katili tanıyoruz. Affetmeyeceğiz. Malatya Demokratik Kadın Platformu olarak bu cinayetin takipçisi olacağız. Katilin gerekli cezayı alması için mücadele edeceğiz" dedi. (Ekmek ve Gül / Malatya)

İlgili haberler
Savaşa, sömürüye, şiddete karşı YAŞASIN 8 MART!

8 Mart içi boş laflarla ‘vitrin’ yapılacak bir ‘Kadınlar Günü’ değildir. 8 Mart hem evde hem işyerin...

Bu 8 Mart, başka 8 Martlara benzemiyor

Bu 8 Mart başka... Emekçi Kadınlar Günü değil de “Emekçi Kadınların Fedakarlık Günü”ne dönüştürülmek...

3 kadın, çocuk istismarına karşı Çanakkale’den Mec...

Çanakkale’den 3 kadın, çocuk ve kadın, doğa ve hayvan hakları için Ankara’ya yürümeye başladı.