Katledilen Yabaşkul’un annesi: biz adalet bekliyoruz, onlar sözleşmeyi kaldırıyor!
Daha önce evli olduğu kişi tarafından öldürülen Büşra Yabaşkul’un annesi Zuhal İnce: Biz adalet beklerken sözleşmeyi kaldırmak istiyorlar. Kadınlar korumasız bırakılmak isteniyor.

İzmir Buca'da daha önce evli olduğu kişi tarafından katledilen Büşra Yabaşkul’un annesi Zuhal İnce, hedefe konan İstanbul Sözleşmesi’ne ilişkin, “Biz adalet beklerken sözleşmeyi kaldırmak istiyorlar. Kadınlar korumasız bırakılmak isteniyor” dedi.  

Kadına dönük şiddet ve katliamların önlenmesi amacıyla imzalanan İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesine dönük tartışmalar sürüyor. Başta kadın örgütleri olmak üzere toplumun büyük bölümünün karşı çıktığı sözleşmeden çekilmeye dönük açıklamalar, erkekler tarafından katledilen kadınların yakınları tarafından da tepkiyle karşılandı. İzmir’in Buca ilçesinde boşandığı Orkun Çevik tarafından bu yılın başlarında katledilen Büşra Yabaşkul’un annesi Zuhal İnce de söz konusu duruma tepki gösterdi.

KADINLAR KORUMASIZ

Anne İnce, katledilen tüm kadınların ailelerinin adalet beklediğini belirterek, faillerin “iyi hal” indirimleriyle ödüllendirildiklerini dile getirdi. Anne İnce, “Bizler adalet beklerken onlar sözleşmeyi kaldırmak istiyorlar. Kadınlar korumasız ve güçsüz bırakılmak isteniyor. Ben evladımı onlarca yıl binbir emekle, tek başıma büyüttüm. Büşra’yla ben de öldüm. Şimdi küçük kızı Deniz’i yetiştirmek için çalışıyorum. Ne Deniz’in ne de başka kadınların öldürülmemesi için kadınları ve çocukları koruyan tüm yasaların uygulanması için mücadele edeceğiz” diye konuştu.

Kaynak: MA

İlgili haberler
DİSK/Gıda-İş: Kadına şiddetin önlenmesi için İstan...

DİSK/Gıda-İş Sendikası Genel Sekreteri Olcay Ozak, hükümetin çekilmeyi tartıştığı İstanbul Sözleşmes...

Mudanya Kent konseyi Kadın Meclisi İstanbul Sözleş...

Mudanya Kent Konseyi Kadın Meclisinin yaptığı basın açıklamasında kadınlar, İstanbul Sözleşmesi’ne s...

Gebze’de metal işçisi kadınlar fabrikalarda eylem...

Birleşik Metal-İş üyesi kadın işçiler Gebze’de düzenledikleri fabrika eylemleriyle kadına dönük şidd...