Kartal’da kadınlar buluştu: Bir şeyler yapmak zorundayız, ama nasıl?
Kartal’da bir araya gelen kadınlar, yaşamlarındaki zorluk ve çözüm yollarını konuştu. Birlikte olmanın birçok sorunu çözeceğini dile getiren kadınlar en çok da ‘peki ama nasıl’ sorusuna yanıt aradı.

8 Mart yaklaşırken İstanbul Kartal’da kahvaltıda bir araya gelen kadınlar sorunlarını ve çözüm önerilerini tartıştı. Şiddet, eşitsizlik ve geçim sıkıntısının en büyük sorun olduğunda hemfikir olan kadınlar en çok da bu sorunlara karşı neler yapabileceklerini konuştular.

KALIRSA KENDİME...
Kahvaltıya katılan kadınlar kendi yaşamlarına ilişkin anlatımları aslında ülkedeki tabloya da ışık tutuyor. Kadınlardan biri “Geçinmek artık çok zorlaştı, evin masrafları, faturalar, mutfak giderleri, çocuklar derken bütün paramız bitiyor. Kalırsa kendime harcıyorum ama zaten kalmıyor” diye konuşurken kadınlardan diğeri de yıllarca kendi çocuklarını büyüttükten sonra şimdi de torununu büyüttüğünü anlatıyor. Torun büyütmektense başka şeyler yapmak istediğini, gezip dolaşmak ya da bir meşgale bulmak istediğini anlatırken “ama kızımın da benim de başka şansımız yok, bir de bakıcıya para verse hiç geçinemezler” diye ekliyor.

İKİMİZ DE ÇALIŞIYORUZ PARA KOCAMDA TOPLANIYOR
Kadınlardan bir diğeri yazın eşiyle birlikte köye gittiklerini orada bahçeleri ve hayvanları olduğunu söylüyor. Karı koca bütün yaz birlikte çalışıyorlarmış bahçede ama kazandıkları paranın eşinde toplandığını anlatıyor “Benim elime geçen bir şey olmuyor yine. Para onda toplanınca bütün söz hakkı da onun oluyor. Bir ihtiyacım olduğunda kendi paramı harcıyor gibi olmuyorum, onun parasını istiyor gibi oluyorum.”

60 yaşındaki bir başka kadın ise çocukluğundan beri çalıştığını, 1996’dan beri de fabrikada çalıştığını ancak hâlâ emekli olamadığını anlatıyor, “Emekli olunca rahat ederiz diye gençken koşturup duruyorsun, her işte çalışıyorsun ama işte yaş gelince de hâlâ çalışmak zorunda kalıyoruz. Sigortamız doğru düzgün yatmadığı için, kadınız diye sürekli sigorta yapmadıkları için hâlâ çalışıyoruz.”

ASLINDA HER ŞEYE ZAMAN AYIRIYORUZ AMA...
Ülkedeki sorunları da konuşuyor tabii kadınlar; şiddet ve cinayetlerin artık isyan ettirecek boyuta geldiğini, şiddetin hiçbir kadının hayatından uzak olmadığını, hükümetin söylem ve politikalarının bu sorunları nasıl da daha derinleştirdiğini anlatıyorlar. Bunlara karşı “bir şey yapmak” gerektiğini de her kadın söylüyor ama neden bir şey yapılamadığını konuşunca bir gerçek daha ortaya çıkıyor: Ne yapacağımızı, nasıl yapacağımızı tam bilemiyoruz. Konuşmaya başlayınca önce zaman bulamadığını söyleyen kadınlar sohbet ilerledikçe “Aslında her şeye zaman bulabiliyoruz ama etkinliklere katılmaya gelince ya da birlikte bir şey yapmaya gelince bahaneler ortaya çıkıyor. Çünkü yaptığımız şeyler gelip geçici gibi, etkisiz gibi geliyor. Ne yapacağımızı tam bilemiyoruz” diyorlar.

Birlikte neler yapacaklarına ilişkin uzun uzun sohbet eden kadınlar ne yapacaklarını konuşmak için tekrar bir araya gelmek için sözleşerek etkinliği türkülerle bitirdi.

Kartal Belediyesi Kent Konseyi Başkanı Türkan Kurtulmaz Öztürk de bir bölümüne katıldığı buluşmada “bu gidişata dur demek için” kadınları Kent Konseyinde birlikte çalışmalar yapmaya, birlikte bir kadın komisyonu oluşturmaya davet etti.

İlgili haberler
Eyüplü kadınlar kahvaltıda buluştu: Sorunlarımız d...

Alibeyköy’de kahvaltıda buluşan kadınlar hem sorunlarını anlattı hem çözüm yollarını tartıştı. Bu tü...

Güzeltepe’den kadınlar: Evde 3 kişi çalışıyoruz, y...

Güzeltepe Mahallesi’nde 1 Mart Ekmek ve Gül buluşması öncesi bir evde bir araya gelen kadınlar, ekon...

Antalya: İtirazlarımızı ve ihtiyaçlarımızı konuştu...

Antalya’da kadınlar olarak günlerimizi; itirazlarımızı, ihtiyaçlarımızı ve taleplerimizi konuştuğumu...