Kadınların tepkisine rağmen ‘Kadın Üniversiteleri’ projesi resmileşti!
AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sinyalini verdiği “Kadın Üniversitesi” 2021 Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nda yer alarak resmileşti.

2021 Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı, dünkü mükerrer Resmi Gazete’de yayımlandı. Programda yer alan en dikkat çekici başlık daha önce sinyalleri AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilen ve kadınların yoğun tepkisine neden olan “Kadın Üniversitesi” projesi oldu. 

Erdoğan, Haziran 2019’da G20 zirvesi için bulunduğu Japonya’da kendisine fahri doktora unvanı veren Mokugawa Kadın Üniversitesi’nde yaptığı konuşmada, “Japonya’daki 800 üniversitenin 80’i kadın üniversitesi. Bu benim için çok anlamlı. Bizde böyle bir şey yok, olması halinde de neler olur o ayrı bir soru işareti. Japonya’daki 80 kadın üniversitesini, büyükelçime görev veriyorum, incelemek suretiyle ülkemde de bunun adımını inşallah atacağız” ifadelerini kullanmıştı.

Kadın üniversitesi, 2021 Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nda şu ifadelerle yer aldı: “Japonya örneği incelenerek sadece kadın öğrencilerin kabul edildiği kadın üniversiteleri kurulacaktır. Japonya’daki kadın üniversiteleri incelenerek bir rapor hazırlanacaktır. Kız öğrencilerin ülkemizde farklı derecelerde yükseköğretime katılımları değerlendirilecek, sorun bulunan alanlar saptanacak ve buna yönelik çözüm önerileri geliştirilecektir. Kurulması planlanan kadın üniversitesinin akademik birimlerinin oluşturulmasına yönelik çalışmalar başlatılacaktır.”

Programda yer alan önemli diğer bazı başlıklar ise şöyle:

“*Toplumsal problemlerin çözümüne yönelik dini içerikli yayınlar toplumun daha geniş kesimlerine ulaştırılacak. Bunun için görsel ve basılı yayınların sayısı ve çeşitliliği artırılacak.

*Göç hizmetleri merkezinde kadın, genç ve çocuklara yönelik manevi destek bürosu kurularak, eğitim faaliyetleri ve sosyal etkinlikler düzenlenecek.

*Doğurganlık hızının yenileme seviyesinin üzerinde tutulması için, “iş ve aile yaşamını uyumlaştırıcı” politikaların etki değerlendirmesi yapılacak ve gerekli değişiklikler hayata geçirilecek.

*Kara propaganda ile mücadele kapsamında ulusal ve uluslararası platformlarda, “kamuoyunun doğru bilgilendirilmesine” yönelik çalışmalar yürütülecek ve uluslararası topluma yönelik “nitelikli” yayınların yapılması teşvik edilecek. Türkiye’nin ulusal ve uluslararası alanda ileri sürdüğü tezleri ve politika tercihleri, belirlenen stratejik iletişim çerçevesinde uluslararası kamuoyu üzerinde etkili olacak şekilde aktarılacak ve etkin tanıtımı gerçekleştirilecek. Bu kapsamda, “1915 Olayları ve Pontus İddialarına Karşı” ve “15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü Anma Etkinlikleri” kapsamında koordinasyon çalışmaları yürütülecek.”

KADINLAR İÇİN YENİ DAYATMALARIN HABERCİSİ: ‘KADIN ÜNİVERSİTESİ’
KADINLARDAN TEPKİ  

Öte yandan kadınlar sosyal medyadan #KadınÜniversitesiİstemiyoruz hashtagıyla tepkilerini dile getirdi.

Türkiye’nin her yerindeki kadınları etkileyebilecek olan “Kadın Üniversitesi” fikri kadınları yargılayacak ve tek seçeneğe sıkıştıracak özellikler barındırdığı için, Erdoğan tarafından gündeme geldiği ilk günden beri kadınlar tarafından tepki görüyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kadın üniversitesi temmenisini Funda Şenol Cantek anlattı: ‘Muhafazakar seçmeni, büyük yerel seçim hezimetinden sonra, heveslendirme, coşturma girişimi.’

Kaynak: MA

Fotoğraf: Ekmek ve Gül

İlgili haberler
Kadın Üniversitelerine tepki: Duvarlara değil, par...

Eskişehir’de ‘Kadın Üniversiteleri’ projesine tepki: ‘Biz kadınların toplumsal hayatta yer alabilmem...

Kadınlar için yeni dayatmaların habercisi: ‘Kadın...

Türkiye’nin her yerindeki kadınları etkileyebilecek olan “Kadın Üniversitesi” fikri kadınları yargıl...

Kadın Üniversitesi kurma fikrinin arkasında ne var...

Sosyolojik yönden bakıldığında ‘Kadın Üniversiteleri’ projesinin kadınları sosyal hayat ve eğitim aç...